Technologie mobilne (5G i 6G) w EXATEL

Technologie mobilne to nieodłączna część telekomunikacji – również na rynku business-to-business (B2B). Ma ona olbrzymie znacznie zarówno dla pojedynczych klientów, jak i całego społeczeństwa. Co kluczowe – również dla cyfrowej suwerenności (cybersuwerenności) Państwa. Dlatego w EXATEL wykorzystujemy nasz potencjał badawczo-rozwojowy, by aktywnie uczestniczyć w tworzeniu mobilnych rozwiązań przyszłości. 

Rapid5G – początki technologii 5G w Polsce

Technologiami 5G zajmowaliśmy się, zanim stało się to modne. Już od 2014 roku braliśmy udział w międzynarodowym projekcie badawczo-rozwojowym Rapid5G. To wspólne przedsięwzięcie kilku uczelni wyższych z Niemiec i Japonii oraz podmiotów gospodarczych z UE, Izraela. Projekt rozpoczął się dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020 i współpracy Unii Europejskiej z Japonią. Jej efektem były pierwsze w Europie (i jedne z pierwszych na świecie) testy technologii 5G w przestrzeni publicznej. Odbyły się one 12 lipca 2017 roku w Centrum Handlowym Blue City w Warszawie.

Zakończenie projektu Rapid5G było dla nas początkiem nowej drogi. Bo dzięki unikalnej wiedzy, którą wtedy zdobyliśmy, mogliśmy przygotować innowacyjne podejście do wdrażania sieci 5G w Polsce. W efekcie naszych prac powstał projekt Polskie5G.

Rapid-5G-EXA

Polskie5G – hurtowy operator sieci 5G w paśmie 700MHz

Przedstawiona przez nas w 2018 roku idea to nowe spojrzenie na współpracę operatorów telekomunikacyjnych i rolę Państwa w budowie cybersuwerenności. Projekt Polskie5G zakłada budowę jednego hurtowego operatora ogólnopolskiej bezprzewodowej sieci łączności mobilnej w standardzie 5G, pracującego w pasmie 700 MHz. Powstałaby ona we współpracy sektora komercyjnego i Skarbu Państwa. Jej celem byłoby nie tylko efektywniejsze pokrycie obszaru Polski siecią 5G, ale także zwiększenie bezpieczeństwa polskiego społeczeństwa poprzez budowę Bezprzewodowego Systemu Łączności Specjalnej (BSŁS).

W efekcie naszych starań, 28 października 2019 roku, Polski Fundusz Rozwoju, EXATEL, Polkomtel Sp. z o.o. (operatora sieci Plus), P4 Sp. z o.o. (operatora sieci Play), Orange Polska S.A. oraz T-Mobile Polska S.A., podpisały Memorandum of Understanding (MoU). Porozumienie, które w kolejnych latach zaowocowało opracowaniem raportu technicznego wdrożenia wspólnej sieci 5G oraz wypracowaniem modelu biznesowego i finansowego – niezbędnego do powołania spółki celowej. Efekt? Założenia zawarte w idei wspólnej sieci 5G i współpracy międzyoperatorskiej są możliwe do realizacji. Dziś projekt Polskie5G jest na etapie prac rządowych. Tak, aby zapewnić mu odpowiednie ramy prawne.

Po 5G czas na technologie 6G w EXATEL

Łączność mobilna była, jest i będzie ważnym elementem świata telekomunikacyjnego. Dlatego już dziś pracujemy nad rozwiązaniami sieci bezprzewodowej 6. już generacji (6G). Dowodem na to jest uruchomiony w 2022 roku projekt badawczo-rozwojowy „Szybka bezprzewodowa transmisja optyczna do bezpiecznej komunikacji”. To efekt współpracy EXATEL, Politechniki Warszawskiej oraz niemieckich partnerów — Fraunhofer Heinrich Hertz Institute (odpowiednik polskiej Sieci Łukasiewicz) oraz firmy VI Systems. Więcej o samym projekcie dowiecie się z materiału „Nowe technologie ostatniej mili w szóstej generacji telefonii komórkowej (6G)”.