Poprzedni Następny

EXATEL częścią prestiżowej organizacji Open Networking Foundation!

  • EXATEL dołączył do Open Networking Foundation (ONF) – jednej z największych światowych organizacji non-profit zajmującą się rozwojem infrastruktury sieciowej.

  • Polski operator telekomunikacyjny zyska dostęp do globalnej wiedzy. Chce także aktywnie wspierać międzynarodową społeczność poprzez dzielenie się wiedzą zdobytą podczas realizacji własnych projektów badawczo-rozwojowych.

  • ONF zrzesza w swoich szeregach przedstawicieli największych operatorów telekomunikacyjnych na świecie jak AT&T czy China Unicom. A także czołowych producentów sprzętu sieciowego oraz firm OTT takich jak np. Google.

 

Świat zmienia się coraz szybciej, a wraz z nim rosną wymagania firm. Technologia SDN (z ang. Software-Defined Networking – sieć definiowana programowo) zrewolucjonizuje nie tylko telekomunikację. Przemysł 4.0, Internet Rzeczy (IoT), AI – to wszystko czeka na upowszechnienie 5G, by zmienić nasze życie, gospodarkę i biznes. Dlatego w EXATEL już dawno postawiliśmy ma rozwój SDN. Chcąc kreować przyszłość rynku telekomunikacyjnego na najwyższym światowym poziomie sami piszemy oprogramowanie i tworzymy własne technologie. Dowodem na to są nasze 2 projekty badawczo-rozwojowe z zakresu software-defined networking czyli SDNbox i SDNcore.

Przyszłość będzie należała do tych, którzy mają własne technologie. Dlatego od 2017 roku rozwijamy zespół badawczo-rozwojowy i tworzymy własne rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa i telekomunikacji. Pierwszy produkt – anty-DDoS TAMA – został już skutecznie skomercjalizowany wszyscy, bo nasi klienci obsługiwani są naszym rozwiązaniem. Wiem, że z projektami SDN będzie tak samo – powiedział Rafał Magryś, wiceprezes zarządu EXATEL.

Nowy rozdział EXATEL

Dzięki członkostwu w ONF stajemy się częścią potężnej, międzynarodowej organizacji. Wśród jej członków są przedstawiciele największych operatorów telekomunikacyjnych oraz czołowi producenci sprzętu sieciowego. ONF wyznacza trendy i kierunki, w jakich rozwija się i będzie się rozwijać sieć. Jako członkowie tej organizacji będziemy mogli korzystać z ich wiedzy i doświadczenia, a także dzielić się naszymi pomysłami. W efekcie zyskamy realną możliwość uczestniczenia w globalnym rozwoju technologii SDN.

Bardzo cieszymy się, że staliśmy się częścią tak prestiżowej organizacji. Jest to dla nas szansa na podzielenie się doświadczeniami oraz wpłynięcie w pewien sposób na kształt rozwiązań, z których korzystać będą różne podmioty na całym świecie. To szansa na pozyskanie nowej wiedzy. Poznanie nowych ludzi oraz bycie częścią zespołu, który w realny sposób wpływa na kształt sieci przyszłości – powiedział Piotr Makulec – Kierownik ds. Strategicznych Inicjatyw Technologicznych w EXATEL.

Czym jest technologia SDN

SDN to nowa koncepcja budowy sieci telekomunikacyjnych. Idea, dzięki której warstwa fizyczna urządzenia (interfejsy fizyczne, układy ASIC, NPU) staje się jedynie częścią wykonawczą “mózgu sieci”, czyli tzw. kontrolera. W rozwiązaniach SDN to aktywna warstwa kontrolera z aplikacjami definiuje funkcjonalności każdej maszyny i zarazem całej sieci, którą zarządza.

W praktyce oznacza to telekomunikacyjną rewolucję. W sieci przyszłości posiadanie platformy sprzętowej nadal będzie konieczne, ale realną wartość urządzenia dostarczą programiści. Dzięki filozofii SDN firmy takie jak EXATEL, które samodzielnie piszą oprogramowanie i tworzą własne technologie, mogą kreować elastyczne rozwiązania na najwyższym światowym poziomie. Tego dowodem jest SDNbox i SDNcore. Rozwiązania, które tworzymy z myślą o drugiej co do wielkości sieci światłowodowej w Polsce. A to dopiero początek.

Open Networking Foundation (ONF)

Open Networking Foundation to międzynarodowa organizacja non-profit działającą pod przewodnictwem operatorów. Jej misją jest wspieranie transformacji infrastruktury sieci komórkowych i szerokopasmowych u operatorów. Zajmuje się także promowaniem idei sieci definiowane programowo oraz standaryzację protokołu OpenFlow i powiązanych z nią technologii. ONF obsługuje szereg projektów open source dla prywatnych 5G / LTE, RAN definiowanych programowo i wielu innych.

Podobne