Badania i rozwój

Przyszłość jest dzisiaj i w EXATEL to my ją kreujemy. Nie czekamy na ruchy innych. Nie bez powodu jesteśmy najbezpieczniejszą siecią w Polsce.

Projekty Research&Development (R&D) są zawsze szansą dla organizacji. Pozwalają ciągle ulepszać usługi, wprowadzać innowacje, rozpoznawać nowe kierunki działań. Ale niosą też ze sobą pewne ryzyko. W końcu są to prace badawcze – nie wszystkie muszą skończyć się sukcesem, nie zawsze da się dobrze przewidzieć czas, a czasem wyniki znajdują zupełnie inne zastosowanie niż początkowo myśleliśmy. Dlatego dojrzała organizacja nigdy nie prowadzi swoich badań wyłącznie w jednym kierunku. Tak właśnie robimy w EXATEL i planujemy nasze działania R&D szeroko:

  • Badamy nowe koncepcje architektur sieciowych
  • Tworzymy autorskie oprogramowanie w obszarze SDN (Software Defined Networking) oraz CyberSecurity i wdrażamy je w usługach
  • Budujemy eksperymentalny sprzęt sieciowy i testujemy na nim autorskie algorytmy
  • Śledzimy najnowsze trendy w telekomunikacji i zastanawiamy się jak można je wykorzystać w naszych usługach
  • Rozpoznajemy zupełnie nowe kierunki. Nowe metody przesyłu informacji, bezpieczeństwo post-kwantowe, fotonika, zaawansowana komunikacja satelitarna – to tylko niektóre z nich.

Te projekty mają dla nas znaczenie strategiczne. To na ich wynikach będą opierały się nasze usługi za 10, czy 20 lat. To technologie, które dopiero nieśmiało wyglądają poza laboratoria. Ale my nie zamierzamy czekać aż to inni wprowadzą je do codziennego użytku. Zrobimy to sami!

Przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, stworzyliśmy i wdrożyliśmy system TAMA, autorski anty-DDoS klasy operatorskiej i pracujemy nad jego rozwinięciem – projektem ARFA. Tworzymy i rozwijamy także technologie bazujące na innowacyjnej koncepcji Software-Defined Networking – SDNbox i SDNcore. To właśnie dzięki rozwojowi technologii SDN, możliwe będzie pełne wdrożenie technologii 5G w Polsce

 

Poznaj nasze projekty badawczo-rozwojowe:

Rozwój technologii SDN

SDN zmieni nie tylko telekomunikację. Wpłynie także na nasze życie i całą gospodarkę. To dzięki SDN możliwe będzie pełne wdrożenie technologii 5G. To ta technologia umożliwi obsługę rosnącego ruchu pochodzącego z Internetu Rzeczy (IoT), automatyki przemysłowej czy autonomicznych pojazdów.

EXATEL TAMA

TAMA to skalowalne i wydajne rozwiązanie programistyczne chroniące sieci operatorskie przed atakami typu DDoS (ang. Distributed Denial of Service).

Bezprzewodowa komunikacja optyczna

W telekomunikacji pod terminem „komunikacja optyczna” rozumie się zwykle komunikację z wykorzystaniem światłowodów, czyli przewodową.

CriNet – cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna

Infrastruktura krytyczna to systemy niezbędne do zapewnienia minimalnego zakresu funkcjonowania społeczeństwa, gospodarki i państwa. Są to zarówno pojedyncze obiekty takie jak elektrownie, ciepłownie, stacje uzdatniania wody, czy oczyszczalnie ścieków, jak i całe złożone systemy takie jak sieć przesyłowa energii elektrycznej, wodociągi, sieci transportowe, czy rurociągi do przesyłu paliw.
Projekty współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Ścieżka dla Mazowsza”.