Rozwój technologii SDN w EXATEL

SDN (z ang. Software Defined Networking – sieć definiowana programowo) to Święty Graal telekomunikacji XXI wieku. Idea, dzięki której warstwa fizyczna urządzenia (interfejsy fizyczne, układy ASIC, NPU) staje się jedynie częścią wykonawczą “mózgu sieci”, czyli tzw. kontrolera. W rozwiązaniach SDN to aktywna warstwa kontrolera z aplikacjami definiuje funkcjonalności każdej maszyny i zarazem całej sieci, którą zarządza.

W praktyce oznacza to telekomunikacyjną rewolucję. W sieci przyszłości posiadanie platformy sprzętowej nadal będzie konieczne, ale realną wartość urządzenia dostarczą programiści. Dzięki filozofii SDN firmy takie jak EXATEL, które samodzielnie piszą oprogramowanie i tworzą własne technologie, mogą kreować elastyczne rozwiązania na najwyższym światowym poziomie. Tego dowodem jest SDNbox i SDNcore. Rozwiązania, które tworzymy z myślą o drugiej co do wielkości sieci światłowodowej w Polsce. A to dopiero początek.

Warstwa aplikacyjna

Sterowniki

Hardware

SDN zmieni nie tylko telekomunikację. Wpłynie także na nasze życie i całą gospodarkę. To dzięki SDN możliwe będzie pełne wdrożenie technologii 5G. To ta technologia umożliwi obsługę rosnącego ruchu pochodzącego z Internetu Rzeczy (IoT), automatyki przemysłowej czy autonomicznych pojazdów. SDN otworzy także nowe obszary dla biznesu… Wyobraźmy sobie choćby turystykę z technologiami wzbogaconej rzeczywistości (Augmented Reality). To wszystko wymaga wydajnego przepływu danych w cyfrowej rzeczywistości, którego budulcem są światłowody. A nimi już wkrótce będzie zarządzała technologia SDN.

 

W Ramach Technologii SDN mamy 2 kluczowe rozwiązania: 

EXATEL SDNBOX Logo

Czym jest SDNBox?

SDNbox to pierwsze, w pełni polskie rozwiązanie – programowalna platforma sprzętowa do sieci telekomunikacyjnej, budowana w oparciu o ogólnodostępne komponenty i interfejsy sieciowe, wraz z implementacją wybranych funkcji sieciowych (router, przełącznik, szyfrator, sonda, firewall, anty-DDoS, Multi-Access Edge Computing (MEC)). Platforma SDNbox dostarcza rozwiązanie, które pozwala zarówno operatorom telekomunikacyjnym jak i innym klientom biznesowym stworzyć elastyczną, bezpieczną i wysokowydajną infrastrukturę zarówno w warstwie agregacyjnej sieci operatora jak i na styku sieci klienta.

Po co nam SDNbox?

Urządzenie, które budujemy pozwoli na osiągnąć długofalowe cele rynkowe, m.in. wprowadzenie nowych produktów do portfolio usługowego w domenie transmisji danych, poprawa efektywności kosztowej usług telekomunikacyjnych świadczonych przez EXATEL, która przełoży się na lepszą konkurencyjność na rynku operatorów telekomunikacyjnych. Rozwój rynku dostawców komponentów urządzeń oraz rozwiązań programowych dla SDNbox. Tworzenie nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwie oraz jednostkach współpracujących, w ramach efektu dyfuzji zewnętrznej.

EXATEL SDNCore logo

Czym jest SDNcore?

SDNcore to wysokowydajna i skalowalna programowalna platforma agregująca ruch sieciowy. Urządzenie tworzone z myślą o operatorach sieci telekomunikacyjnych. Będzie zbudowane zgodnie z filozofią SDN (z ang. Software Defined Networking – sieć definiowana programowo). Urządzenie będzie funkcjonowało w kluczowych punktach sieci transportowej, czyli w warstwach agregacyjnej oraz szkieletowej. Będzie mogło współpracować z innymi tego typu rozwiązaniami, takimi jak budowany przez EXATEL SDNbox.

Po co nam SDNcore?

SDNcore tworzymy, aby przede wszystkim szybciej i efektywniej zarządzać siecią transportową i usługami, które na niej świadczymy. Urządzenie SDNcore umożliwi także realizowanie usług telekomunikacyjnych klientom wymagającym dużych przepływności – nawet 100Gb/s. W dłuższej perspektywie umożliwią one nam zastąpienie urządzeń konwencjonalnych na te oparte o technologię SDN. To – w połączeniu z urządzeniami SDNbox – otwiera nam drogę do budowy jednorodnej sieci, której rozwojem będziemy mogli w pełni zarządzać.

Zainteresowany tematyką SDN network?
Zajrzyj na SDN Blog_

Ludzie o projektach SDN w EXATEL_

Ekspert ds. Projektów Badawczo-Rozwojowych

W EXATEL gram na swoim terenie i pracuję na swoją emeryturę. Praca w przedsiębiorstwie polskiego kapitału to przywilej. To zmienia optykę: możemy rozwijać innowacyjność, wymyślać patenty, rozwijać kontakty z uczelniami i inicjatywy lokalne z partnerami samorządowymi, dbać o bezpieczną infrastrukturę, bezpieczeństwo sieci i jej użytkowników, budować społeczną odpowiedzialność biznesu. I wszystko to zostaje w naszym kraju. Dla naszej firmy nastawienie na zysk to tylko jeden z wektorów rozwoju i to kreuje naszą unikalną wartość. Dla mnie – jako naukowca – EXATEL i jego problemy to nieustająca inspiracja, dzięki której spełniam się jako inżynier.

dr hab. inż. Teodor Buchner

Starszy Architekt Rozwiązań SDN

Na pierwszym roku studiów poznałem technologię FPGA, która zmieniała moje spojrzenie na rozwój urządzeń telekomunikacyjnych w Polsce. Dotąd żyłem w przekonaniu, że najciekawsze co mogę robić to zgłębiać rozwiązania oferowane przez Cisco. Z czasem zrozumiałem, że wykorzystując szeroko dostępne technologie jesteśmy w stanie rozwijać w Polsce rodzime rozwiązania. W EXATEL znalazłem przestrzeń do realizacji własnych ambicji. Projekt SDNbox idealnie wkomponował się w moje indywidualne cele zawodowe. Teraz projektuję polski switch Openflow klasy operatorskiej od podstaw co jest zadaniem wymagającym i odpowiedzialnym, ale dającym niesamowitą satysfakcję.

Kamil Stasiak

Kierownik Działu Rozwoju SDN

Dla mnie ważne w pracy inżyniera – programisty jest możliwość ciągłego rozwoju. Niepopadanie w rutynę, stawanie przed kolejnymi wyzwaniami i rozwiązywanie ich. Brzmi sztampowo, ale dla mnie to ważne. Podczas pracy przy projekcie SDNBox nie znajduję łatwych rozwiązań. Nie jest tak, że wszystko znajdę na Stack Overflow. Często nie znajdę nic albo niewiele. Sam muszę rozwiązać problem, przed którym staję. Nie piszemy tutaj kolejnego CRUD-a do wystawiania faktur. Stajemy przed szansą wpływu na polski rynek operatorów telekomunikacyjnych a nasz SDNBox może być pierwszym polskim kontrolerem SDN.

Tomasz Krakowiak

Kierownik ds. Projektów Badawczo-Rozwojowych

Możliwość pracy przy projektach R&D daje naprawdę dużo satysfakcji. To nie jest praca jak każda. To nie jest kolejna baza danych, kolejne formularze, kolejne powtarzalne urządzenie, kolejny system obsługi klienta. To praca przy technologiach, przy których pracuje tylko garstka ludzi na świecie, to ciągłe poznawanie nowych rzeczy. Ale też ciągłe niespodzianki. Bo przy nietypowej pracy trafia się zwykle na nietypowe problemy. A one wymagają nieszablonowych rozwiązań. I to właśnie lubimy!

Wojciech Gołębiowski

Często zadawane pytania_

Czy SDNbox i SDNcore to jedyne projekty R&D w EXATEL?

Czy wszystko robicie w EXATEL?

Jak wygląda proces wytwarzania oprogramowania w projektach SDN?

Po co zespół badawczo-rozwojowy w telekomie?

Jaki jest stos technologiczny i metodologia pracy w projektach SDN?