Teleport satelitarny EXATEL oficjalnie otwarty

22 Czerwca 2021
/
Informacja prasowa

Dziś tj. 22 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie teleportu satelitarnego EXATEL. Jest to również pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie środkowo-wschodniej kontrolowane przez Spółkę Skarbu Państwa. Infrastruktura ta będzie wykorzystywana zarówno na potrzeby Państwa, jak i podmiotów komercyjnych.

Kompetencje w zakresie łączności satelitarnej EXATEL rozwija od 2018 roku. Do tej pory spółka świadczyła tego typu usługi dla instytucji publicznych. Na początku 2020 roku, segment łączności satelitarnej stał się jednym z ważniejszych obszarów ekspansji rynkowej a Spółka zapowiedziała w październiku budowę własnej infrastruktury – teleportu satelitarnego. Zgodnie z pierwotnym planem budowa miała zakończyć się w czerwiecu tego roku. Termin ten udało się dotrzymać, dziś następuje oficjalne otwarcie.

Po 8 miesiącach prac, oficjalne otworzyliśmy teleport EXATEL. Znaczenie tego projektu jest ogromne – zarówno dla Państwa, jak i dla samej Spółki. To jedyne w tej części Europy rozwiązanie, które będzie kontrolowane przez Spółkę Skarbu Państwa. Obecnie z usług teleportu korzysta Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Możliwości teleportu są jednak o wiele większe. Dlatego z naszych usług mogą korzystać także inne podmioty – zarówno państwowe, jak i komercyjne. Co ważne, cała inwestycja została zrealizowana ze środków własnych naszej firmy – powiedział Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Zarządu EXATEL.

Od lewej: Piotr Krawczyk – Agencja Wywiadu, Tomasz Zdzikot – Poczta Polska, Marcin Ociepa – Ministerstwo Obrony Narodowej, Maciej Małecki – Ministerstwo Aktywów Państwowych, Nikodem Bończa Tomaszewski – EXATEL, Tadeusz Chrzan – poseł na Sejm RP, Maciej Karasiński – Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Możliwości teleportu EXATEL

Obecnie na teleporcie EXATEL działa zespół 7 nowoczesnych anten satelitarnych z największym rozmiarem średnicy talerza 6.3 metra. Infrastrukturę uzupełnia Data Center, połączony z pozostałymi ośrodkami DC EXATEL, magazyn oraz pomieszczenie pełniące funkcję warsztatu.

Całość została przygotowana tak, by móc świadczyć usługi z SLA na poziomie 99,9%. Co ważne – teren umożliwia nam szybką rozbudowę pola antenowego o dodatkową infrastrukturę, jeśli tylko pojawi się taka potrzeba. Jeśli dodamy do tego ciągłość zasilania (na 3 poziomach bezpieczeństwa), redundancję transmisji satelitarnej oraz redundancję dosyłowej sieci transportowej, to mogę powiedzieć, teleport EXATEL spełnia najwyższe światowe standardy – powiedział Rafał Magryś – wiceprezes Zarządu EXATEL.

Najbezpieczniejszy polski teleport

Aspekty techniczne to nie jedyne atuty najnowszej inwestycji EXATEL. Polski operator telekomunikacji dużą wagę poświęcił również kwestiom bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa zarówno fizycznego, jak i cyberbezpieczeństwa teleportu. Cały obiekt objęty jest kontrolą dostępu i stałym monitoringiem wizyjnym. Oczywiście EXATEL posiada także zespół ekspertów z wieloletnim doświadczeniem który – jeśli zajdzie taka potrzeba – może błyskawicznie reagować w trybie 24/7.

Głównym wyróżnikiem naszego rozwiązania jest synergia wynikająca z naszych kompetencji jako operatora telekomunikacyjnego. Cała infrastruktura oraz świadczone na niej usługi są objęte stałym monitoringiem naszego Network Operations Center oraz – co jest wartością unikalną teleportu EXATEL – Security Operations Center. Nie bez znaczenia jest także fakt, że – jako polski operator telekomunikacyjny – posiadamy Świadectwa Bezpieczeństwa Przemysłowego I stopnia UE i NATO oraz o klauzuli Ściśle Tajne – dodaje Rafał Magryś.

Usługi najwyżej jakości

Obecnie teleport EXATEL może świadczyć szereg usług w zakresie łączności satelitarnej. Duża widoczność satelitów geostacjonarnych umożliwia połączenie prawie z każdym miejscem na Ziemi. Teleport umożliwia także świadczenie usług rozsiewczych (broadcast) dla firm medialnych (radio, telewizja) lub może stanowić zapasowy dostęp do satelitów telekomunikacyjnych dla ich operatorów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom może odbierać dane satelitarne systemem EDRS w czasie rzeczywistym z satelitów na niskich orbitach Ziemi i przekazywać je dalej na Ziemię przez satelity na orbicie geostacjonarnej. Może także być wykorzystywany do kontroli misji tj. do zarządzania np. konstelacją polskich satelitów obserwacyjnych/telekomunikacyjnych.

Space is the limit

Teleport to nie jedyny „kosmiczny” projekt EXATEL. W styczniu bieżącego roku spółka we współpracy z Politechniką Rzeszowską oraz Państwową Wyższą Szkołą Technologiczno-Ekonomiczną w Jarosławiu, podpisały list intencyjny w sprawie powołania polskiego klastra kosmicznego. Podpisanie listu odbyło się przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych. Efektem współpracy EXATEL i podkarpackich uczelni, ma być stworzenie Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi. Projekt ma obejmować utworzenie polskiej konstelacji sześciu bazowych mikrosatelitów teledetekcyjnych. Rozwiązanie to dostarczy obrazowanie bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR), mające zastosowanie m.in. w obszarze obronności, bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego, rolnictwa, ochrony środowiska. EXATEL planuje, że pierwszy polski satelita zostanie wyniesiona w 2023 r., natomiast cała konstelacja uruchomiona zostanie pod koniec 2026 r.

***

O EXATEL

EXATEL to polski operator telekomunikacyjny oraz dostawca usług teleinformatycznych (ICT), cyberbezpieczeństwa oraz łączności satelitarnej. Zbudował i zarządza jedną z największych sieci światłowodowych w Polsce, liczącą ponad 21 700 km. Tworzy rozwiązania dla biznesu, innych operatorów oraz sektora publicznego. Dostarcza transmisję danych we wszystkich polskich bankach komercyjnych i 99 spółkach sektora energetycznego. Zaprojektował i zbudował sieć OST do łączności administracji rządowej. Zarządza połączeniami z 317 operatorami krajowymi i 127 zagranicznymi. Jest obecny w międzynarodowych punktach wymiany ruchu w Londynie, Frankfurcie, Amsterdamie, Moskwie, Kijowie, Pradze i Paryżu. W ramach projektów badawczo-rozwojowych tworzy autorskie rozwiązania teleinformatyczne i cyberbezpieczeństwa, takie jak polski anty-DDoS TAMA, SDNbox czy SDNcore. Jest pomysłodawcą projektu #Polskie5G – jednego hurtowego operatora ogólnopolskiej bezprzewodowej sieci łączności mobilnej w standardzie 5G w paśmie 700MHz. Od 2017 roku należy w pełni do Skarbu Państwa, jest nadzorowany przez Ministra Aktywów Państwowych.

Opublikowane przez: Piotr Mierzwiński