Poprzedni Następny

Polski SDNBox czyli innowacyjność w praktyce

Wczoraj, w obecności przedstawicieli rządu, podpisana została umowa na finansowanie projektu SDNBox. W jego ramach powstanie pierwsze polskie programowalne urządzenie sieciowe. W ciągu 36 miesięcy ma powstać w pełni funkcjonalne, przetestowane w praktyce rozwiązanie zgodne z założeniami SDN (z ang. Software Defined Networking).

Tematem przewodnim konferencji „Polska na szybkiej ścieżce do innowacji” była polska innowacyjność i jej wpływ na gospodarkę naszego kraju. W spotkaniu wzięli udział: wicepremier i minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin, minister Przedsiębiorczości i Technologii – Jadwiga Emilewicz, wiceminister Obrony Narodowej – Tomasz Zdzikot, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Piotr Dardziński, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – Izabela Żmudka oraz wiceprezes EXATEL – Rafał Magryś. Głównym punktem spotkania było uroczyste podpisanie umowy dotyczącej finansowanie projektu badawczo-rozwojowego SDNBox. W jej wyniku konsorcjum firm EXATEL SA i Enamor International sp. z o.o. otrzymało dofinansowanie w wysokości blisko 10 mln złotych.

Czym jest SDN

SDN (ang. Software Defined Network) to sieć komputerowa w której następuję podział typowego urządzenia sieciowego na warstwę sterownika (mózg) i elementu obsługującego bezpośrednio ruch sieciowy (serce), gdzie naturalnie mózg steruje pracą serca a wręcz może definiować dla niego nową (rozszerzoną) rolę poprzez oprogramowanie – sieć definiowalna programowa / programowalna sieć. To odejście od zamkniętych pudełek, które technicznie budują sieć zwaną Internetem. Zmianę tą można porównać do przejścia z telefonów stacjonarnych (służących tylko do dzwonienia) do mobilnych komputerów w postaci smartfonów wykorzystujące aplikacje funkcjonujące w sieci Internet.

SDN w praktyce, czyli polski SDNBox

Rewolucja SDN to wprowadzenie idei smart na poziom infrastruktury, nowe spojrzenie na cyberprzestrzeń. Dziś każda nowa funkcja w sieci to właściwie instalacja nowego urządzenia. Ale czy tak musi być? Już nie, dziś technologia pozwala na więcej. Spójrzmy sobie na smartfon – w ramach ustandaryzowanych podzespołów wgrywając tylko odpowiednie oprogramowanie możemy mieć przy sobie mobilne biuro, miarkę, kompas, nawigację, latarkę, przenośne kino, mapę gwiazd czy przyrząd do ćwiczeń. To samo chcemy przenieść do świata telekomunikacji. W zależności od mechanizmów sterownika czy wgranego oprogramowania, urządzenie wykorzystywane w sieci będzie mogło pełnić diametralnie różne funkcje – router, przełącznik, serwer, element ochrony przed cyberzagrożeniami. Takiej elastyczności potrzebuje biznes, ale także telekomunikacja, wojsko czy polski przemysł.

Co przyniesie SDNBox

Oczywistą zaletą tego projektu jest stworzenie w Polsce innowacyjnego produktu. Takiego, który będzie mógł konkurować z innymi tego typu rozwiązaniami. A jest o co. Wartość rynku SDN w 2020 roku szacowana jest na 12,5 mld USD. Ale to nie wszystko. Projekt SDNBox to jeszcze:

  • gotowy produkt po 36 miesiącach pracy. W tym czasie urządzenie zostanie przetestowane w praktyce. Naszym celem jest przygotowanie SDNBox do możliwie najszybszego wdrożenia tego rozwiązania w naszej sieci. Później do uruchomienia produkcji i komercyjnej jego dystrybucji. Innymi słowy – projekt realizowany jest z myślą o jego możliwie najszybszym wykorzystaniu w praktyce.
  • lepszą ofertę dla klientów – rozwiązania będą dostarczane szybciej, a sama usługa będzie mogła być modyfikowana „w locie”. To elastyczność, której dzisiejszy rynek oczekuje od wszystkich – także od firm telekomunikacyjnych.
  • rozwój polskiej gospodarki. SDNBox można spokojnie wyprodukować i rozwijać w naszym kraju. To w tej części wspierać nas będzie partner projektu Enamor International sp. z o.o. A później do rozwoju platformy będą mogły przystąpić inne firmy, tworząc swoje autorskie rozwiązania.
  • cybersuwerenność w praktyce – sieci kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa (takich jak infrastruktura krytyczna, sieci rządowe itp.) będą działały na urządzeniach wytwarzanych w oparciu o rodzime rozwiązania. To oznacza lepszą kontrolę nad każdym jej elementem.

Podobne