Spełnij wymagania Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa

Co powinieneś wiedzieć o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa

28 sierpnia weszła w życie ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Nakłada ona na podmioty publiczne i operatorów usług kluczowych nowe obowiązki dotyczące ochrony przed cyberzagrożeniami. To znaczy, że być może już wkrótce będziesz musiał rozszerzyć ochronę Twojej instytucji przed atakami.

krajowy system cyberbezpieczeństwa

Kliknij powyżej, żeby powiększyć infografikę pokazującą proces wdrażania KSC.

Jakie obowiązki masz jako operator usług kluczowych

Lista instytucji uznanych za operatorów usług kluczowych nie będzie jawna. Każdy zostanie powiadomiony osobno o swojej roli.

 • Gdy otrzymasz takie powiadomienie, masz trzy miesiące na oszacowanie ryzyka, zarządzenie incydentami i wyznaczenie osoby kontaktowej z Ministerstwem Cyfryzacji.
 • Po sześciu miesiącach musisz wdrożyć środki techniczne adekwatne do ryzyka i zacząć zbierać dane o wszystkich zagrożeniach dotyczących organizacji. Oprócz tego musisz stosować środki zapobiegawcze i ograniczać ryzyko dla Twoich systemów teleinformatycznych.
 • Po roku, jako operator usług kluczowych, musisz przygotować audyt według zasad opisanych w ustawie.

Usługi kluczowe

EXATEL jest polskim liderem rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, mogącym w sposób kompleksowy zabezpieczać klientów przed cyberzagrożeniami. W swojej ofercie ma wiele usług dotyczących bezpieczeństwa informatycznego, w tym dostawy urządzeń teleinformatycznych i ich wdrażanie (takich jak firewalle, czy rozwiązania typu SIEM), testami bezpieczeństwa i analiza stanu zabezpieczeń organizacji czy kompleksową ochroną cyberbezpieczeństwa (zbieranie informacji o zagrożeniach, zarządzenie incydentami, stosowanie środków zapobiegających i ograniczających wpływ incydentów na bezpieczeństwo systemu informacyjnego). Co ważne – świadczone przez EXATEL usługi odpowiadają wymogom stawianym przez Ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

krajowy system cyberbezpieczeństwa
krajowy system cyberbezpieczeństwa

Co możesz zrobić żeby spełnić wymagania ustawy o KSC

Terminy podane w ustawie są bardzo wymagające. Samodzielne rozwijanie kompetencji bezpieczeństwa IT jest trudne i bardzo kosztowne. Dlatego ustawa pozwala Ci skorzystać ze wsparcia zewnętrznych specjalistów cyberbezpieczeństwa. Poproś o pomoc specjalistów, którzy:

 • Mają praktyczne doświadczenie w ochronie instytucji podobnych do Twojej
 • Gwarantują poufność informacji, budzą zaufanie i mają odpowiednie certyfikaty.
 • Pozwolą Ci zachować kontrolę nad bezpieczeństwem i nie narażą Cię na dodatkowe koszty

Skorzystaj ze wsparcia EXATEL

W EXATEL zbudowaliśmy nowoczesny zespół Security Operations Center (SOC), który chroni naszych partnerów 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Nasz SOC nieprzerwanie monitoruje, wykrywa zagrożenia i analizuje bezpieczeństwo systemów i infrastruktury IT. Może też szybko reagować na pojawiające się incydenty. Nasi pracownicy to powszechnie uznani eksperci posiadający ponad 30 różnorodnych certyfikatów potwierdzających ich najwyższe kompetencje. Naszym ekspertom bezpieczeństwa zaufało ponad 60 firm i instytucji podobnych do Twojej – m.in. z branży przemysłowej, finansowej, energetycznej, medycznej i sektora publicznego.

Szymon Ruman – dyrektor departamentu sprzedaży EXATEL

krajowy system cyberbezpieczeństwa
krajowy system cyberbezpieczeństwa

Dlaczego EXATEL to bezpieczny wybór

Jesteśmy narodowym operatorem telekomunikacyjnym i spółką należącą w 100% do Skarbu Państwa. Od 20 lat tworzymy kompleksowe usługi z zakresu telekomunikacji i bezpieczeństwa dla biznesu i administracji publicznej. Budujemy rozwiązania dla najbardziej wymagających podmiotów w Polsce – m.in. MON, Kancelarii Premiera, służb ratunkowych, klinik medycznych, 70 banków, 80 firm energetycznych i przemysłu obronnego. Posiadamy certyfikat ISO 27001, a także świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego pierwszego stopnia o klauzuli „Ściśle Tajne”, NATO Secret oraz EU Secret.

Zrób pierwszy krok i zobacz co Cię czeka

 1. Zostaw nam kontakt do siebie w formularzu
 2. Nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i za pomocą specjalnej ankiety pomoże Ci zrobić pierwszą diagnozę
 3. Możesz odbyć wizytę studyjną w naszym SOC i na własne oczy zobaczyć naszych ekspertów w działaniu
 4. Wspólnie z Tobą stworzymy kompletny plan działania przygotowujący Cię do spełnienia wymagań ustawy
 5. Będziemy działali etapami. Dzięki temu zachowasz kontrolę nad procesem i ponoszonymi kosztami
krajowy system cyberbezpieczeństwa