Poprzedni Następny

Mapa Darknetu autorstwa Hyperion Gray

Grupa badaczy z grupy Hyperion Gray opublikowała wyniki swoich badań dotyczących Darknetu. Ich efektem jest mapa dostępnych stron w tej sieci. Do swoich prac wykorzystali projekt MEMEX stworzony w ramach Darpa (badawczy oddział Pentagonu w USA). Pozwala on tworzyć mapy przestrzeni wirtualnej.

Mapa Hyperion Gray

Naukowcy posiadali listę ponad 60,000 adresów z końcówką .onion. W styczniu 2018 te strony zostały automatycznie przejrzane (od słowa Crawled). Po ich przetestowaniu, tylko 6,600 wygenerowało odpowiedz. Większość, bo około 53,000 adresów, nie odpowiedziała albo zwróciła błąd.

Skrypt odwiedzając stronę, poza samą analizą kodu, robił jej także zrzut ekranu. Następnie witryny zostały porównane i automatyczne skategoryzowanie pod kątem podobnych treści. Końcowym wynikiem badań było utworzenie mapy powiązań umożliwiającej między innymi podgląd zawartości badanych stron.

Po przeanalizowaniu treści okazało się, że większość stron zawiera treści nielegalne względem prawa obowiązującego w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na możliwość podglądu zawartości wspomnianych stron i fakt, że przedstawiane treści mogą być w różnych prawodawstwach uznawane za nielegalne, użytkownik przed odwiedzeniem strony musi potwierdzić fakt ukończenia 18 roku życia i świadomości tego ryzyka.

Czym jest Darknet

To sieć niedostępna dla zwykłych przeglądarek i wyszukiwarek internetowych. Bazuje ona na komunikacji F2F (z ang. Friend-to-friend – anonimowa sieć oparta o połączenie tylko ze znanymi przez siebie hostami) zapewniając znaczną anonimowość jej użytkownikom. Z tego też powodu jest często wykorzystywana do działań o charakterze przestępczym (o czym już wielokrotnie na Cyber Blogu pisaliśmy np. w kwestii danych osobowych).

Źródło: Hyperion Gray

Potrzebujesz rozwiązań cyberbezpieczeństwa dla firmy – skontaktuj się z nami.

Podobne