Rozwój Technologii SDN w EXATEL

Sieć Przyszłości

 

SDN (z ang. Software Defined Networking – sieć definiowana programowo) to Święty Graal telekomunikacji XXI wieku. Idea, dzięki której warstwa fizyczna urządzenia (interfejsy fizyczne, układy ASIC, NPU) staje się jedynie częścią wykonawczą “mózgu sieci”, czyli tzw. kontrolera. W rozwiązaniach SDN to aktywna warstwa kontrolera z aplikacjami definiuje funkcjonalności każdej maszyny i zarazem całej sieci, którą zarządza.

W praktyce oznacza to telekomunikacyjną rewolucję. W sieci przyszłości posiadanie platformy sprzętowej nadal będzie konieczne, ale realną wartość urządzenia dostarczą programiści. Dzięki filozofii SDN firmy takie jak EXATEL, które samodzielnie piszą oprogramowanie i tworzą własne technologie, mogą kreować elastyczne rozwiązania na najwyższym światowym poziomie. Tego dowodem jest SDNbox i SDNcore. Rozwiązania, które tworzymy z myślą o drugiej co do wielkości sieci światłowodowej w Polsce. A to dopiero początek.

SDN zmieni nie tylko telekomunikację. Wpłynie także na nasze życie i całą gospodarkę. To dzięki SDN możliwe będzie pełne wdrożenie technologii 5G. To ta technologia umożliwi obsługę rosnącego ruchu pochodzącego z Internetu Rzeczy (IoT), automatyki przemysłowej czy autonomicznych pojazdów. SDN otworzy także nowe obszary dla biznesu… Wyobraźmy sobie choćby turystykę z technologiami wzbogaconej rzeczywistości (Augmented Reality). To wszystko wymaga wydajnego przepływu danych w cyfrowej rzeczywistości, którego budulcem są światłowody. A nimi już wkrótce będzie zarządzała technologia SDN.

SDNbox

Czym jest SDNbox?

SDNbox to pierwsze, w pełni polskie rozwiązanie – programowalna platforma sprzętowa do sieci telekomunikacyjnej, budowana w oparciu o ogólnodostępne komponenty i interfejsy sieciowe, wraz z implementacją wybranych funkcji sieciowych (router, przełącznik, szyfrator, sonda, firewall, anty-DDoS, Multi-Access Edge Computing (MEC)). Platforma SDNbox dostarcza rozwiązanie, które pozwala zarówno operatorom telekomunikacyjnym jak i innym klientom biznesowym stworzyć elastyczną, bezpieczną i wysokowydajną infrastrukturę zarówno w warstwie agregacyjnej sieci operatora jak i na styku sieci klienta.

Schemat SDNbox

Po co nam SDNbox? 

Urządzenie, które budujemy pozwoli na osiągnąć długofalowe cele rynkowe, m.in. wprowadzenie nowych produktów do portfolio usługowego w domenie transmisji danych, poprawa efektywności kosztowej usług telekomunikacyjnych świadczonych przez EXATEL, która przełoży się na lepszą konkurencyjność na rynku operatorów telekomunikacyjnych. Rozwój rynku dostawców komponentów urządzeń oraz rozwiązań programowych dla SDNbox. Tworzenie nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwie oraz jednostkach współpracujących, w ramach efektu dyfuzji zewnętrznej.

 

WIĘCEJ O SDNbox >>

SDNcore

Czym jest SDNcore?

SDNcore to wysokowydajna i skalowalna programowalna platforma agregująca ruch sieciowy. Urządzenie tworzone z myślą o operatorach sieci telekomunikacyjnych. Będzie zbudowane zgodnie z filozofią SDN (z ang. Software Defined Networking – sieć definiowana programowo). Urządzenie będzie funkcjonowało w kluczowych punktach sieci transportowej, czyli w warstwach agregacyjnej oraz szkieletowej. Będzie mogło współpracować z innymi tego typu rozwiązaniami, takimi jak budowany przez EXATEL SDNbox.

Schemat SDNcore

Po co nam SDNcore? 

SDNcore tworzymy, aby przede wszystkim szybciej i efektywniej zarządzać siecią transportową i usługami, które na niej świadczymy. Urządzenie SDNcore umożliwi także realizowanie usług telekomunikacyjnych klientom wymagającym dużych przepływności – nawet 100Gb/s. W dłuższej perspektywie umożliwią one nam zastąpienie urządzeń konwencjonalnych na te oparte o technologię SDN. To – w połączeniu z urządzeniami SDNbox – otwiera nam drogę do budowy jednorodnej sieci, której rozwojem będziemy mogli w pełni zarządzać.

WIĘCEJ o SDNcore >>

Jak wykorzystać Jenkinsa do szybszego dostarczania w projektach SDN?

Autorem tekstu jest Dariusz Grabowski Starszy programista SDN w EXATEL   Rozwój projektów SDN (ang. Software-Defined Networking) jest wyzwaniem logistycznym. Jak wytwarzać oprogramowanie jednocześnie dla płaszczyzny danych i płaszczyzny sterowania? Jak zapewnić...

Jak szybko sieci SDN staną się przestarzałe?

Autorem tekstu jest Michał Mach Architekt SDN w EXATEL   Przy planowaniu rozwoju sieci na kilka, czy nawet kilkanaście, lat do przodu należy zrobić kilka kroków do tyłu i popatrzeć na nasze plany z dystansu. W takich scenariuszach kluczowe znaczenie może mieć...

Rola analityka w projektach SDN

Autorami tekstu są:  Joanna Głowacka  Analityk IT rozwiązań SDN EXATEL Grzegorz Linke Analityk IT rozwiązań SDN EXATEL O analityku ogólnie Jaka jest rola analityka? Czym zajmuje się analityk? Czy analityk jest potrzebny w projekcie? Są to pytania, które dość często...

O projektach SDN w EXATEL

Teodor Buchner, EXATEL

Teodor Buchner,
Ekspert ds. Projektów Badawczo-Rozwojowych:

W EXATEL gram na swoim terenie i pracuję na swoją emeryturę. Praca w przedsiębiorstwie polskiego kapitału to przywilej. To zmienia optykę: możemy rozwijać innowacyjność, wymyślać patenty, rozwijać kontakty z uczelniami i inicjatywy lokalne z partnerami samorządowymi, dbać o bezpieczną infrastrukturę, bezpieczeństwo sieci i jej użytkowników, budować społeczną odpowiedzialność biznesu. I wszystko to zostaje w naszym kraju. Dla naszej firmy nastawienie na zysk to tylko jeden z wektorów rozwoju i to kreuje naszą unikalną wartość. Dla mnie – jako naukowca – EXATEL i jego problemy to nieustająca inspiracja, dzięki której spełniam się jako inżynier.

Kamil Stasiak, EXATEL

Kamil Stasiak,
Starszy Architekt Rozwiązań SDN:

Na pierwszym roku studiów poznałem technologię FPGA, która zmieniała moje spojrzenie na rozwój urządzeń telekomunikacyjnych w Polsce. Dotąd żyłem w przekonaniu, że najciekawsze co mogę robić to zgłębiać rozwiązania oferowane przez Cisco. Z czasem zrozumiałem, że wykorzystując szeroko dostępne technologie jesteśmy w stanie rozwijać w Polsce rodzime rozwiązania. W EXATEL znalazłem przestrzeń do realizacji własnych ambicji. Projekt SDNbox idealnie wkomponował się w moje indywidualne cele zawodowe. Teraz projektuję polski switch Openflow klasy operatorskiej od podstaw co jest zadaniem wymagającym i odpowiedzialnym, ale dającym niesamowitą satysfakcję.

Tomasz Krakowiak, EXATEL

Tomasz Krakowiak,
Główny Programista w Zespole Rozwoju SDN:

Dla mnie ważne w pracy inżyniera – programisty jest możliwość ciągłego rozwoju. Niepopadanie w rutynę, stawanie przed kolejnymi wyzwaniami i rozwiązywanie ich. Brzmi sztampowo, ale dla mnie to ważne. Podczas pracy przy projekcie SDNBox nie znajduję łatwych rozwiązań. Nie jest tak, że wszystko znajdę na Stack Overflow. Często nie znajdę nic albo niewiele. Sam muszę rozwiązać problem, przed którym staję. Nie piszemy tutaj kolejnego CRUD-a do wystawiania faktur. Stajemy przed szansą wpływu na polski rynek operatorów telekomunikacyjnych a nasz SDNBox może być pierwszym polskim kontrolerem SDN.

Grzegorz Linke, EXATEL

Grzegorz Linke,
Analityk IT w Zespole Rozwoju SDN:

Elastyczność dotarła do telekomunikacji. Chcę ją zmaterializować. Dlatego szukam nowych rozwiązań, weryfikuję istniejące założenia i dotychczasowe standardy. Rozbijam istniejący porządek. To daje mi dużo możliwości i samorozwoju, ale także stawia szereg wyzwań dla każdego z członków zespołu – również dla mnie. W projekcie badawczo-rozwojowym nie ma utartych ścieżek dojścia do celu. Zakres projektu może się zmieniać nawet od sugestii samych developerów. To daje efekt synergii w całym zespole. Praca przy tym projekcie to ciągłe doskonalenie siebie i patrzenie na ten sam aspekt z wielu perspektyw jednocześnie.

Praca w EXATEL

 

EXATEL oferuje znacznie więcej niż tylko stabilną pracę. Jako spółka technologiczna mamy kontakt z najnowocześniejszymi technologiami i metodykami pracy. Jesteśmy ambitną firmą, tworzymy nowe rozwiązania, nigdy nie brakuje nam wyzwań i ciekawych problemów. Nasz zespół to grupa pasjonatów o niebywałym poziomie kreatywności i chęci tworzenia nowych rozwiązań, zamiast odtwórczej pracy.

Po co zespół badawczo-rozwojowy w telekomie?

Telekomunikacja to biznes, który opiera się na technologii. Wydatki związane z wprowadzeniem do sieci technologii umożliwiających świadczenie usług na najwyższym poziomie stanowią znaczny koszt ponoszony przez ISP.
Dlatego – jak każda firma komercyjna – kalkulujemy. I jeśli wyjdzie nam, że budowa czegoś od podstaw u siebie będzie się opłacała – działamy. Na szczęście postęp technologiczny nam to ułatwia. Szczególnie teraz, gdy specjalizowany hardware traci na znaczeniu na rzecz oprogramowania, które można zwirtualizować i uruchamiać na serwerach COTS.

Jaki jest stos technologiczny i metodologia pracy w projektach SDN?

Pracujemy w dwóch równoległych obszarach Java i C++:

– Java 8/11
– Framework: OSGI + Apache Karaf
– Testy jednostkowe:  Spock + Groovy
– Testy integracyjne: Docker, Terraform, Vagrant
– CI: Jenkins
– Repozytoria Git (BitBucket), Nexus 3
– IDE: Intellij IDEA Ultimate Edition

oraz

C/C++ (kompilujemy z C++17), CMake, Java, Python, gTest/gMock do testów jednostkowych, Jenkins, git, Bitbucket, Sonar. IDE jest dowolne, część ludzi korzysta z VS Code, część z IDE od JetBrains. Pracujemy głównie na Linuksach.

Jak wygląda proces wytwarzania oprogramowania w projektach SDN?

Pracujemy w małych zespołach w metodyce zwinnej. Zespół odpowiada za rozbicie i wycenę zadań realizowanych w każdym sprincie. Mamy własny dev-style oraz spis dobrych zasad programistycznych. Realizacja każdego zadania jest prowadzona zgodnie z git-flow. Każda nowa funkcjonalność powinna być pokryta testami jednostkowymi. Gotowy kod musi przejść przez code review członków zespołu. Dla optymalizacji pracy posługujemy się narzędziami automatyzującymi – CI z Jenkisem, skrypty Ansible dla instalowania i konfigurowania zależności, lintery dla poprawności stylu, różnego rodzaju checki etc. Na koniec cały soft jest poddawany testom integracyjnym w środowisku testowym.

Czy SDNbox i SDNcore to jedyne projekty R&D w EXATEL?

Nie, projektami badawczo-rozwojowymi zajmujemy się od lat. Początkowo w latach 2014 – 2017 byliśmy członkiem międzynarodowego konsorcjum RAPID5G. To w ramach tego projektu w lipcu 2017 roku w Warszawie przeprowadziliśmy pierwsze w Europie testy technologii 5G w przestrzeni publicznej. Dodatkowo rozwijamy także usługi cyberbezpieczeństwa. Tutaj przykładem jest nasz autorski antyDDoS TAMA. A to nadal nie wszystko.

Czy wszystko robicie w EXATEL?

Oczywiście, że nie. Skupiamy się na tym, co robimy najlepiej – programowanie jest jedną z tych rzeczy. Ale już np. przy budowie układów scalonych czy optycznych szukamy polskich podwykonawców. Jesteśmy także otwarci na współprace ze światem nauki. Obecnie współpracujemy z: Politechniką Warszawską, Politechniką Śląską, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego czy Akademią Sztuki Wojennej – to tylko wybrane przykłady.

Projekty współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Ścieżka dla Mazowsza”.