Poprzedni Następny

Technopark Pomerania i EXATEL razem w technologię Smart

Dziś Technopark Pomerania oraz EXATEL podpisały list intencyjny o współpracy. Wspólne działania dotyczyć będą budowy i wdrażania inteligentnych rozwiązań. Efektem mają być rozwiązania przygotowane z myślą o miejskiej przestrzeni.

Nie wyobrażamy sobie codziennego życia bez technologii. Dzięki niej oszczędzamy mnóstwo czasu i pieniędzy, wiemy więcej i lepiej radzimy sobie w pracy. Zalety bycia hi-tech zaczynają doceniać również… miasta.

Smart znaczy wspierające mieszkańców

Czym jest Smart City? To miasto, które komunikuje się ze swoimi mieszkańcami. Przykładem technologii Smart City może być oświetlenie samoczynnie włączające się wraz ze zmierzchem, inteligentne kamery informujące dyspozytorów o zagrożeniu, czy światła na skrzyżowaniach dostosowujące się do intensywności ruchu. Innymi słowy – to inteligentne miasto to takie, które aktywnie wspiera swoich mieszkańców.

W Polsce widać rosnącą aktywność władz miejskich w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii. Już dziś w Gdańsku kamery pomagają unikać korków, a w Warszawie czujniki stale monitorują jakość powietrza. To tylko promil możliwości, jakie w rzeczywistości daje inteligentne miasto. Dlatego ważne jest, by te rozwiązania dobierać i wdrażać szybko, ale z głową.

Strategia bycia smart

Dziś liderzy światowych rankingów Smart City traktują technologię jako ważny element miejskiego rozwoju. Londyn, Oslo, Berlin – to tylko niektóre przykłady aglomeracji, które mają i wdrażają konkretne technologiczne rozwiązania dla mieszkańców.

Rozwiązania smart są potrzebne. W wielu przypadkach nie zdajemy sobie sprawy z możliwości współczesnych technologii. Dzisiaj często się mówi o smart city 2.0 – wykorzystaniu technologii w miastach. Ale prawdziwe wyzwanie to budowa smart city 3.0 czyli miejsca w którym mieszkańcy są partnerami miasta – mówi Andrzej Feterowski, Prezes Technoparku Pomerania

Podobnego zdania jest także EXATEL.

Może się wydawać, że wdrożenie idei Smart City jest banalnie proste. Z doświadczenia współpracy z innymi miastami wiemy, że tak nie jest. Skoro Smart City ma służyć mieszkańcom, to powinno przede wszystkim uwzględniać ich potrzeby. Trzeba wiedzieć, czym miasto dysponuje i czego realnie potrzebuje. Dlatego bardzo się cieszę, że nasza wiedza i doświadczenie z miast takich jak Rzeszów, Gliwice, Jarosław czy Przemyśl będzie wykorzystana przez Technopark Pomerania – mówi Rafał Magryś, wiceprezes zarządu EXATEL.

Kolejne działania

Podpisanie listu intencyjnego to dopiero początek drogi w kierunku budowy rozwiązań smart city. Równolegle powstaje także zespół roboczy, który ma przygotować konkretny harmonogram działań.

 

***

O Technoparku Pomerania

Technopark Pomerania to park naukowo-technologiczny, który wspiera rozwój innowacyjnych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw IT w całym regionie Pomorza Zachodniego. Dodatkowo dba o rozwój przedsiębiorczości, przemysłowe wykorzystanie wiedzy naukowej, a także transfer i komercjalizację nowoczesnych technologii. Park posiada jedno z największych w regionie centrum danych, spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa dla przechowywania i przetwarzania danych cyfrowych. Mieści się w kompleksie czterech biurowców otoczonych zielenią.

 

O EXATEL

EXATEL to polski operator telekomunikacyjny oraz dostawca usług teleinformatycznych (ICT) i cyberbezpieczeństwa. Powstał w 2004 roku w wyniku fuzji spółek Telbank i Tel-Energo. Zbudował i zarządza jedną z największych sieci światłowodowych w Polsce, liczącą ponad 20 000 km. Tworzy rozwiązania dla biznesu, innych operatorów oraz sektora publicznego. Dostarcza transmisję danych we wszystkich polskich bankach komercyjnych i 83 spółkach sektora energetycznego. Zaprojektował i zbudował sieć OST do łączności administracji rządowej. Zarządza połączeniami z 265 operatorami krajowymi i 135 zagranicznymi. Jest obecny w międzynarodowych punktach wymiany ruchu w Londynie, Frankfurcie, Amsterdamie, Moskwie i Kijowie. Od 2017 roku należy w pełni do Skarbu Państwa, jest nadzorowany przez Ministra Obrony Narodowej.

Podobne