Kacper – Młodszy Administrator ds. Infrastruktury IT

2 Marca 2023

Powiedz nam coś o sobie, co studiujesz, czym się interesujesz?

Jestem świeżo upieczonym inżynierem cyberbezpieczeństwa. Postanowiłem kontynuować tę ścieżkę, dlatego rozpocząłem studia magisterskie na tym kierunku. Moimi głównymi zainteresowaniami są techniki wirtualizacyjne, infrastruktura IT, klastry obliczeniowe. Do rozwijania tych zainteresowań posiadam prywatną „chmurę”, którą sukcesywnie rozwijam. Z tematów poza technicznych, w wolnym czasie jeżdżę na rowerze. Trasy 100-200km nie stanowią dla mnie problemu.

 

Cofnijmy się do momentu kiedy zacząłeś szukać praktyk letnich dla siebie. Czym kierowałeś się weryfikując oferty, co dla ciebie było ważne?

Przede wszystkim kierowałem się powiązaniem mojej przyszłej pracy z zainteresowaniami. Słowa kluczowe, które szukałem wśród ofert to: wirtualizacja, sieci komputerowe, NFV, 5G, infrastruktura IT, serwery. Wynagrodzenie było dla mnie sprawą drugorzędną.

 

Co zwróciło Twoją uwagę w ofercie praktyk EXATEL?

Na pewno dopasowanie oferty do moich zainteresowań. Poza tym zależało mi na możliwości kontynuowania pracy po zakończeniu praktyk.

 

Skonfrontuj proszę swoje oczekiwania i wyobrażenia z rzeczywistością. Jakie okazały się praktyki w EXATEL? Czego się nauczyłeś, a czego ci zabrakło lub mogłoby być lepiej zorganizowane?

Nie pamiętam czy miałem jakieś szczególne oczekiwania związane z pracą, a może rzeczywistość była zgodna z moimi wyobrażeniami. Spodobało mi się, że nie było oddzielnej ścieżki dla praktykantów tylko zostaliśmy wrzuceni od razu na środowiska produkcyjne. Początkowo problemem były posiadane ograniczone uprawnienia, które znacząco utrudniały mi wykonywanie powierzonych zadań. Musiałem prosić kolegów o wykonanie często prostych zadań. Jednak dobrze rozumiem obawy przełożonego – ograniczał ryzyko popsucia czegoś przez niedoświadczoną osobę. Poza tym brakowało mi osoby, która wdrożyłaby mnie w środowisko, np. poprzez spacer po serwerowniach z wyjaśnieniem co jest czym.

 

Jak oceniasz formułę praktyk zdalnych? Jesteś #TeamOffice czy #TeamHomeOffice?

Zdecydowanie #TeamOffice. W okresie praktyk ani razu nie skorzystałem z możliwości pracy zdalnej.

 

Komu poleciłbyś praktyki w Departamencie IT EXATEL? Jesteśmy operatorem telekomunikacyjnym i nasze projekty IT są mocno powiązane z telekomunikacją i cyberbezpieczeństwem, budujemy systemy wspierające procesy biznesowe.  Nasz zespół IT projektuje, wdraża i utrzymuje infrastrukturę teleinformatyczną Spółki i klientów. Wymaga więc konkretnych zainteresowań i nie jest to dla każdego. Zgadzasz się?

Praca w tak specyficznym środowisku na pewno nie jest dla każdego. Zdecydowanie jest to praca dla osób, które interesują się infrastrukturą IT lub powiązanymi dziedzinami. Należy zaznaczyć, że w organizacji występuje określona hierarchia i wykonując codzienne obowiązki w Departamencie IT, często nie zdaję sobie sprawy co działa w wyższych warstwach.

 

Zdecydowałeś się rozwijać w EXATEL jako pracownik. Dlaczego?

Po trzech miesiącach byłem już dobrze zapoznany z pracą w firmie i nie ukrywam – spodobało mi się. Po zakończeniu praktyk, od października, rozpoczynałem ostatni semestr studiów. Pracując w EXATEL miałem możliwość pozytywnego zakończenia studiów.

 

Opowiesz nam o swojej bieżącej pracy?

Od pierwszego dnia usiadłem przy biurku osób zajmujących się administracją systemami opartymi na systemie Windows. Dokładniej mówiąc: zarządzanie klastrami Hyper-V, SCCM, Active Directory itd. Z czasem ten podział zaczął zanikać i obecnie zajmuję się zarówno systemami firmy Microsoft jak i systemami Linux/Unix, a nawet nieco bardziej DevOps’owo zarządzaniem klastrami Kubernetes. Poza standardowym siedzeniem przed monitorem, moim zadaniem było wykonanie inwentaryzacji serwerowni, które obsługujemy (umiejscowienie fizycznych serwerów, połączenia sieciowe itd.). Jednym z moich projektów było przygotowanie dla mojego zespołu laboratorium, czyli odizolowanego środowiska, na którym będziemy mogli testować nowe rozwiązania.

Inne artykuły_