Patryk – Junior Python Developer

2 Marca 2023

Powiedz nam coś o sobie, co studiujesz, czym się interesujesz?

Określiłbym siebie po prostu jako samouka. Od zawsze we własnym zakresie uczyłem się różnych ciekawych rzeczy – od speedcubingu po grę na gitarze basowej. Często stawiam sobie cele i dążę do ich realizacji. Tak samo było z programowaniem. Mając podstawową wiedzę po studiach inżynierskich na kierunku Informatyka w Biznesie, postawiłem sobie za cel aby przez kilka miesięcy intensywnej nauki przygotować się do zdobycia pierwszej pracy lub praktyki w tym zawodzie. W ten sposób przekonałem się do tej branży i stała się ona moim głównym obszarem zainteresowań.

 

Cofnijmy się do momentu kiedy zacząłeś szukać praktyk letnich dla siebie. Czym kierowałeś się weryfikując oferty? Co dla ciebie było ważne? 

Podczas szukania praktyk kierowałem się wieloma kryteriami. Zwracałem uwagę na technologie, które są wykorzystywane w projekcie, czym zajmuje się firma i czy niezbędne jest doświadczenie komercyjne. Natomiast ze względu na mój adres zamieszkania, kluczowym aspektem była możliwość odbycia praktyk w 100% zdalnie.

 

Co zwróciło Twoją uwagę w ofercie praktyk EXATEL? 

Możliwość odbycia praktyk w pełni zdalnie, ciekawy i pełen wyzwań dział R&D, brak wymogu posiadania komercyjnego doświadczenia. Dodatkowo poza ofertą praktyk pozytywnie odebrałem fakt stawiania na szeroko pojęte bezpieczeństwo – czy to jako cel przedsiębiorstwa czy jako jednostki w zespole.

 

Skonfrontuj proszę swoje oczekiwania i wyobrażenia z rzeczywistością. Jakie okazały się praktyki w EXATEL? Czego się nauczyłeś a czego ci zabrakło lub mogłoby być lepiej zorganizowane?

Praktyki okazały się tym czego oczekiwałem – od samego początku zostałem aktywnie wdrożony do pracy w projekcie. Trzy miesiące świetnie wprowadziły mnie w realia pracy w zespole wytwórczym i dały możliwość intensywnej nauki technologii wykorzystywanych w projekcie. Nie czułem żeby czegoś mi brakowało.

 

Jak oceniasz formułę praktyk zdalnych? Jesteś #TeamOffice czy #TeamHomeOffice?

Bardzo pozytywnie – praca zdalna to był dla mnie kluczowy aspekt.

 

Komu poleciłbyś praktyki w zespole R&D EXATEL? Jesteśmy operatorem telekomunikacyjnym i nasze projekty R&D są mocno powiązane z telekomunikacją i cyberbezpieczeństwem. Czy takie praktyki wymagają według Ciebie konkretnych zainteresowań i są dla każdego?

Praktyki w R&D EXATEL poleciłbym każdemu kto lubi wyzwania, chce się ciągle rozwijać i ceni sobie pracę w ciekawych, rozwojowych projektach. Owszem, projekty R&D są mocno powiązane z telekomunikacją czy cyberbezpieczeństwem, ale nie zgodzę się, że praca w nich wymaga interesowania się nimi wcześniej. Z pewnością pomogą dostarczyć więcej wartości zespołowi, ale ich gorsza znajomość nie wyklucza możliwości umocnienia zespołu swoją wiedzą i kompetencjami z innych obszarów.

 

Zdecydowałeś się rozwijać w EXATEL jako pracownik. Dlaczego? 

Zdecydowałem rozwijać się w EXATEL jako pracownik, ponieważ taka była dla mnie naturalna kolej rzeczy. Podczas praktyk poznałem zespół, projekt, technologię i metodyki wykorzystywane w projekcie. Dzięki temu mogę teraz skupić się na rozwoju w konkretnych obszarach, np. frontend. Poza tym bardzo dobrze pracuje mi się w tym środowisku.

 

Opowiesz nam o swojej bieżącej pracy?

Obecnie wykorzystuję umiejętności i wiedzę do prac nad rozwojem aplikacji, którą tworzymy w ramach projektu. Czuję, że jestem w stanie zapewniać przyrost wartości aplikacji i jednocześnie cały czas rozwijać się w nowych obszarach dzięki DPW.

Inne artykuły_