EXATEL TAMA anty-DDoS

 

Autorski system anty-DDoS TAMA to dowód, że własne rozwiązania cyberbezpieczeństwa można i trzeba opracowywać samodzielnie. Opierając się na najlepszych standardach przemysłowych nasi inżynierowie zaprojektowali system konkurujący z dowolnym rozwiązaniem dostępnym na rynku.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, który opisuje czym jest TAMA.

Dowiedz się, jak TAMA pomoże Ci skutecznie ochronić Twoją organizację przed atakami DDoS. A jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, czym są ataki DDoS i na czym polega ochrona przed nimi – z pomocą przyjdą Ci nasze webinary. Obejrzyj nagranie ze spotkania dotyczącego ochrony przed atakami wolumetrycznymi dla firm oraz bezpieczeństwa Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST).

Świat cyfrowy to nasza codzienność – w domu, w pracy czy w podróży. Rozmawiamy, robimy zakupy, prowadzimy w nim biznes, dlatego bezpieczeństwo cyberprzestrzeni powinno być naszym priorytetem. Jeszcze kilka lat temu cyberatak wymagał miesięcy przygotowań. Dzisiaj można go kupić tak, jak kupuje się licencje na oprogramowanie – w kilka minut, online. Wystarczy wskazać cel, wybrać wielkość i rodzaj ataku. Resztę pracy wykonują miliony urządzeń na całym świecie. Być może nawet te w twoim domu lub biurze. Ataki DDoS stały się codziennością. Ich cel jest prosty: zablokować dostęp do usług ofiary. Dla firm może to oznaczać milionowe straty i utratę wizerunku.

Marcin Skwarek, Starszy Inżynier programista EXATEL:

– „Z takich największych ataków DDoS to na pewno kwiecień 2007 – zmasowany atak na Estonię, który odcina cały kraj od świata. Marzec 2013: atak na Allegro, który uniemożliwia klientom korzystanie z serwisu. Wrzesień 2016: atak na dwa rosyjskie banki, Sbierbank i Alfa Bank, który powoduje ogromne straty finansowe. Oraz październik 2016, Stany Zjednoczone, atak na firmę świadczącą usługi DNS, który powoduje że takie serwisy jak Netflix, Twitter, Reddit czy Wikipedia, nie mogły działać poprawnie.”

Dr Teodor Buchner, Ekspert ds. Projektów Badawczo-Rozwojowych EXATEL

– „Dziś skuteczne systemy ochrony przed atakami DDoS, to po prostu konieczność. Takie ataki były, są i będą, w związku z tym musimy chronić siebie, naszą sieć i naszych klientów przed takimi atakami. Istniejące technologie są drogie, i w zakupie i w utrzymaniu i lwia część ceny to koszt licencji oprogramowania. Muszę przyznać że dla nas jako dla inżynierów, dla Exatela, to brzmiało jak wyzwanie. Dlatego stworzyliśmy system TAMA. To jest system antyDDoS klasy operatorskiej. Jest to oryginalne rozwiązanie, rozwijane od zera w Exatel dla potrzeb klientów sektora publicznego, sektora komercyjnego, możemy dopasować te rozwiązanie do potrzeb konkretnej grupy klientów, ponieważ mamy nad nim pełną kontrolę. Rozwiązanie powstaje w oparciu o współfinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i w konsorcjum z jednostką naukowo-badawczą, w związku z tym kompetencji w tym projekcie na pewno nie brakuje.”

Marcin Skwarek:

– „TAMA najprościej mówiąc oddziela pakiety dobre od złych. W rzeczywistości wygląda to tak, że nasz system alarmujący jest w nieustannej gotowości. Jeżeli zauważymy jakieś anomalia, jesteśmy w stanie momentalnie przekierować ruch na nasze urządzenie czyszczące. Tam oddzielamy pakiety dobre od złych, a klient w ogóle nie zauważa efektów ataku.”

Dr Teodor Buchner

– „TAMA ma wiele zalet, ale warto wspomnieć o dwóch. Zaletą jest łatwość skalowania. Jeżeli mam taki pojedynczy klocek, który ma dajmy na to 80 gigabitów na sekundę ruchu jest w stanie przetworzyć, możemy do niego dodać następny i następny, w związku z tym mamy 160, 320 i te rozwiązanie jest bardzo łatwo skalować. W związku z tym możemy się elastycznie dopasować do wymogów łącza, które chronimy. Drugą ważną cechą z naszej perspektywy, jest bezpieczeństwo kodu źródłowego, ponieważ sami go napisaliśmy, sami go testowaliśmy, audytowaliśmy, w związku z tym wiemy co w nim jest. TAMA to nie tylko bezpieczeństwo. To również możliwość dopasowania rozwiązania do potrzeb polskiego klienta i do specyfiki polskiego rynku i do ochrony polskiej cyberprzestrzeni.”

Rafał Magryś, Wiceprezes Zarządu EXATEL

– „Od dwudziestu lat budujemy jedną z największych sieci światłowodowych w Polsce. Świadczymy usługi dla klientów sektora finansowego, medycznego, korporacyjnego, energetycznego i publicznego. Exatel wspiera system bezpieczeństwa kraju, m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policję, Straż Pożarną, Straż Graniczną. Exatel posiada dziesiątki certyfikatów, wśród nich jest świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego pierwszego stopnia Unii Europejskiej i NATO. Mamy wizję jak cyberbezpieczeństwo i telekomunikacja powinna wyglądać w Polsce, nie tylko dziś, ale także jutro. Stworzyliśmy własny dział badań i rozwoju, składający się z programistów, analityków i architektów sieci. Dzięki nim, dzięki temu działowi, jako pierwsi w Europie przeprowadziliśmy publiczne testy sieci 5G. Dzięki takim produktom jak SDNbox i TAMA, my już jesteśmy w tym miejscu, w którym inni będą jutro.”

 

dr hab. inż. Teodor Buchner

Teodor Buchner
dr hab. inż. Teodor Buchner
Ekspert ds. Projektów Badawczo-Rozwojowych, EXATEL
Marcin Skwarek
Starszy Programista, EXATEL