Badania i rozwój

Tworzymy technologie przyszłości

Poznaj nasze projekty badawczo-rozwojowe:

Polski system antyDDoS klasy operatorskiej to nie tylko nowość, to przede wszystkim paląca potrzeba. Instytucje i firmy potrzebują godnej zaufania ochrony przed atakami wolumetrycznymi. EXATEL we współpracy z Politechniką Warszawską pracuje nad tym potrzebnym narzędziem.

SDN (z ang. Software Defined Networking – sieć definiowana programowo) to przyszłość telekomunikacji. Aktywna warstwa kontrolera z aplikacjami definiuje funkcjonalności każdej maszyny oraz całej sieci, którą zarządza. To rozwiązania, które dziś tworzymy w EXATEL.

Istnieje kilka projektów na różnych etapach realizacji. Na komunikację części z nich jest jeszcze za wcześnie, niektóre ze swojej natury nie są jawne. Jest jednak tak, że w EXATEL nigdy nie przestajemy tworzyć nowych technologii.

Czym jest TAMA

 

TAMA to skalowalne i wydajne rozwiązanie programistyczne chroniące sieci operatorskie przed atakami typu DDoS (ang. Distributed Denial of Service), współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu CyberSecIdent – Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość.

Dlaczego zdecydowaliśmy się je zbudować? Na rynku po prostu nie ma rozwiązań tej klasy. Są naturalnie świetne systemy anty-DDoS, nawet opracowane w Polsce, jednak my potrzebowaliśmy technologii, która będzie dostosowana do potrzeb operatora telekomunikacyjnego. Od lat chronimy naszych klientów przed atakami DDoS, wiemy zatem jak istotne jest utrzymanie działania usług opartych na ciągłym dostępie do internetu. Najczęściej są to klienci korzystający z naszych łączy i data center (na zdjęciu). Nauczyliśmy się najskuteczniejszych metod ograniczania ataków DDoS i chcemy, zgodnie z paradygmatem rozwoju własnych kompetencji, stworzyć technologię pozostającą całkowicie pod naszą kontrolą. Tylko dzięki niej możemy zapewnić bezpieczeństwo krytycznych systemów państwa oraz firm ceniących sobie stabilność działania.

 

Więcej informacji >

 

Technologie SDN

 

Projekt programowalnego urządzenia sieciowego SDNbox to świetny przykład na to, jak demokratyzacja technologii przyczynia się do zwiększenia szans i możliwości rozwijających się instytucji R&D. Dzięki architekturze SDN (ang. Software Defined Networks) możemy stworzyć urządzenie, które funkcjonalnie co najmniej dorównuje urządzeniom światowych producentów, a jednocześnie pozostaje uniwersalne i wielofunkcyjne. W zależności od potrzeb możemy modyfikować funkcje urządzenia, zmieniać jego protokoły i zachowanie.

SDNbox gwarantuje transparentność działania – dokładnie wiemy, jakie są w nim zaimplementowane funkcje, ponieważ wszystkie są opisane programowo i można je zbadać. Bardzo ważną zaletą jest rownież fakt, że mamy pełną kontrolę nad mechanizmami cyberbepzieczeństwa, na przykład nad protokołami szyfrowania danych, co jest olbrzymią zaletą dla wszystkich służb zajmujących się bezpieczeństwem państwa.

 

SDNcore to wysokowydajna i skalowalna programowalna platforma agregująca ruch sieciowy. Urządzenie tworzymy z myślą o operatorach sieci telekomunikacyjnych takich, jak my sami. Zbudujemy je zgodnie z filozofią SDN (z ang. Software Defined Networking – sieć definiowana programowo). Działać będzie ono w kluczowych punktach sieci transportowej, czyli w warstwach agregacyjnej oraz szkieletowej.

SDNcore to uniwersalność. Tworzone przez nas rozwiązanie będzie mogło współpracować z innymi tego typu rozwiązaniami, takimi jak budowany przez EXATEL SDNbox. Ale to także bezpieczeństwo – dla Polski, naszych klientów oraz nas samych. Tworząc rozwiązanie „od zera” wiemy, jakie posiada funkcje. Rozumiemy, za co odpowiada każda linijka kodu. I to właśnie to rozwiązanie wkrótce stanie się elementem najbezpieczniejszej polskiej sieci EXATEL.

 

Więcej informacji >

Projekty współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Ścieżka dla Mazowsza”.

Inne projekty

 

Od kilku lat gromadzimy zespół, wiedzę i partnerów merytorycznych żeby tworzyć kolejne projekty R&D. Nie jest to rzecz, która dzieje się szybko i bez nakładów. Opracowywanie własności intelektualnej to zadanie, któremu ciężko podołać bez olbrzymich nakładów i kapitału. Na szczęście udaje nam się korzystać z kapitału społecznego i wsparcie instytucji państwowych i edukacyjnych.

Chcemy chronić firmy, ale też instytucje, ważne z punktu widzenia funkcjonowania państwa. Dlatego potrzebujemy technologii, na których warto polegać, o których wiemy wszystko, które nie mają ukrytych zagrożeń bezpieczeństwa. Gdzie znaleźć takie technologie? Tylko we własnych laboratoriach!

Nie rezygnując z najlepszych standardów światowych, staramy się budować kompletne rozwiązania z komponentów pracowanych w Polsce. Stąd współpraca z polskim biznesem i instytucjami akademickimi. Promujemy transfer wiedzy z nauki do biznesu.