Poprzedni Następny

MonkeyRocket autorstwa NSA – fake VPN pod bitcoin

MonkeyRocket – Projekt NSA

Od dawna chodziły pogłoski, że NSA inwigilowała internet również w kontekście kryptowalut takich jak bitcoin. Po opublikowanych ostatnio przez Edwarda Snowdena tajnych dokumentach wychodzi, że inwigilacja NSA mogła sięgać dalej niż podejrzewano w ramach projektu MonkeyRocket.

Bitcoin zapewnia anonimowość?

W przypadku kryptowalut znane są metody śledzenia transakcji. Dzięki temu można się dowiedzieć skąd i dokąd trafiły środki wewnątrz sieci (lub gdzie nie trafiły). Oczywiście dotarcie nie było proste i wymagało dużo pracy. Co więcej – informacje te bazowały na adresach portfeli, a nie na użytkownikach. Nadal więc problematyczne było dotarcie do końcowego użytkownika.

NSA jednak znalazło na to sposób. Z udostępnionych dokumentów wynika, że pracowali nad projektem o nazwie MonkeyRocket. To był częścią jeszcze większego projektu – OAKSTAR.

MonkeyRocket – podstawiony VPN

To projekt polegającym na postawieniu monitorowanego serwisu typu VPN i udostępnieniu go użytkownikom. Osoby chcące w anonimowy sposób korzystać z Bitcoinów używali właśnie tego narzędzia. W ten sposób udostępniały one NSA wszystkie im potrzebne informacje.

OAKSTAR – patrząc w łącza światłowodowe

To tajny program, którego celem było monitorowanie ruchu przepływającego przez główne łącza światłowodowe. To dawałoby z kolei olbrzymie możliwości w weryfikacji komunikacji.

Źródło: The Markle

Potrzebujesz rozwiązań cyberbezpieczeństwa dla firmy – skontaktuj się z nami.

Podobne