Software-Defined Networking (SDN) – technologia przyszłości

5 Czerwca 2021
/
Informacja prasowa

Rewolucja programowalnych sieci nadchodzi. Czym jest więc Software-Defined Networking (w skrócie SDN, programowalna sieć komputerowa)? Czemu dopiero dziś ta idea wchodzi w świat rozwiązań telekomunikacyjnych? W końcu SDN jest kluczem do wydajnego przepływu danych w Internecie. A Internet to informacje rozrzucone po całym świecie, które połączone są światłowodami. A to właśnie nimi już wkrótce będzie zarządzała technologia SDN.

Czym jest SDN

SDN to nowa koncepcja budowy sieci telekomunikacyjnych. Utworzona w 2007 roku na Uniwersytecie Stanforda w USA. I od tamtej pory rozwijana przez społeczność międzynarodową: uniwersytety i firmy telekomunikacyjne.

Potrzeba utworzenia nowej technologii wzięła się jak zwykle z obserwacji problemów, jakie przeżywa technologia obecnie stosowana. Współczesne urządzenie telekomunikacyjne to wysokospecjalistyczna skrzynka o bogatym zestawie funkcji. Zaprojektowany w taki sposób, aby zadowolić najwykwintniejsze telekomunikacyjne gusta. Dla każdego coś miłego. Jeden klient chce wirtualną sieć prywatną (VPN), inny routery i bezpieczne łącza do sieci Internet. Jeszcze inny zaporę ogniową czy inne elementy systemu bezpieczeństwa. Każda funkcja to inna skrzyneczka. Problem zaczyna się, gdy potrzeby klientów się zmieniają, a we współczesnej rzeczywistości gospodarczej jedyną pewną i nieuchronną rzeczą jest zmiana. Nowe protokoły, których podczas projektowania skrzyneczki jeszcze na świecie nie było. Potrzeba całkowitej zmiany funkcjonalności. Potrzeba uruchomienia nowej usługi. Wiele z tych potrzeb wymaga za każdym razem nowej skrzyneczki.

Szybka reakcja

Urządzenie sieciowe programowalnej sieci realizuje tylko działania wymagające szybkiej reakcji (sterowanie ruchem pakietów sieciowych). W filozofii SDN urządzenie jest zarządzalne: jego konfigurację można zmieniać w szerokim zakresie. A więc nie biegamy po mieście ze skrzyneczkami. My siedzimy, skrzyneczka stoi, a między nami biegają pakiety sieciowe, którymi realizujemy całkowitą rekonfigurację usługi czy uruchomienie nowej.

Centralne zarządzanie siecią

Zarządzanie siecią, od którego zależy ruch pakietów oraz kształt usług udostępnianych przez sieć jest przeniesione z urządzenia do węzła centralnego – sterownika sieci, który może zarządzać grupą urządzeń programowalnej sieci komputerowej.

Uniwersalne zastosowanie

Urządzenia SDN są bardziej uniwersalne, ponieważ do zmiany usług sieciowych, która w urządzeniach klasycznych wymagałaby rekonfiguracji lub wymiany urządzeń, w filozofii SDN wystarczy zarządzać węzłem centralnym, który wydaje urządzeniom polecenia zmiany konfiguracji. Ciągłe monitorowanie stanu urządzeń, które jest istotą sieci Software-Defined Networking, utrudnia atak na te urządzenia. Możliwość zmiany funkcji urządzenia i oferowanych przez nie usług sieciowych pozwala uniknąć wymiany urządzeń i jak najlepiej spożytkować ich zasoby. Dzięki temu sieć oparta na tej filozofii jest bardziej elastyczna i śmiało oczekuje na nowe wyzwania. Czas od pomysłu na usługą do jej uruchomienia, mierzony parametrem TTM (time to market) skraca się, co umożliwia klientom szybsze reagowanie na potrzeby rynku.

Otwarty standard

Bardzo ważną rolę w rozwoju Software-Defined Networking odgrywają otwarte standardy, takie jak OpenFlow. Dzięki nim do zarządzania urządzeniami można używać otwartych projektów takich jak Open vSwitch czy ONOS. EXATEL chętnie wspiera społeczność międzynarodową (opublikowaliśmy ostatnio na otwartej licencji bibliotekę libnetflow9 do analizy ruchu sieciowego).

Technologia rozwojowa

Filozofia SDN jest pokrewna do filozofii Internetu Rzeczy (IoT): wymiany usług na skraju sieci telekomunikacyjnej. Niewiele jest technologii, które potrafiłyby szybko zwiększyć dostępność usług telekomunikacyjnych w odpowiedzi na takie zjawiska w świecie IoT jak ogólnopolski zlot pralek automatycznych, korek na autostradzie czy mecz piłkarski użytkowników pomp insulinowych.

Technologia SDN jest również przygotowana do przyjęcia technologii 5G, w której operator gwarantuje nie tylko dostępność usługi ale zamówiony przez klienta standard, który umożliwia generowanie korzyści biznesowych w sposób szybki, bezpieczny, ale i dopasowany do potrzeb technologicznych danej usługi (na przykład dla standardu Przemysł 4.0 wymagane może być zdalne sterowanie systemem przemysłowym, które wymaga  ultraszybkich czasów transmisji pakietów).

Warunkiem sukcesu technologii Software-Defined Networking jest wdrożenie i popularyzacja elastycznych, szybkich i bezpiecznych urządzeń sieciowych, zgodnych ze standardem SDN. Utworzenie platformy tego typu urządzenia otwiera drogę do rozwoju innowacji w zakresie komunikacji sieciowej: mimo tylu lat rozwoju internetu, wciąż istnieją nierozwiązane problemy w zakresie zarządzania ruchem pakietów sieciowych i wciąż jest do rozwiązania wiele wyzwań, aby usługi internetowe były dostarczane do konsumenta szybko, efektywnie i bezpiecznie.

SDN w EXATEL

W praktyce SDN oznacza to telekomunikacyjną rewolucję. Zmianę, w której EXATEL bierze czynny udział jako producent technologii. Środek ciężkości urządzeń SDN przesunął się ze sprzętu na oprogramowanie. Posiadanie własnej platformy sprzętowej jest warunkiem koniecznym, ale wartość biznesowa urządzenia jest dostarczana w dużej części przez programistów. Dzięki filozofii SDN firmy takie jak EXATEL, które samodzielnie piszą oprogramowanie podejmą wyzwanie stworzenia własnych urzadzeń mogą tworzyć rozwiązania na najwyższym światowym poziomie. Mowa tutaj o SDNbox i SDNcore. Rozwiązaniach, które w pierwszej kolejności będą wykorzystane w drugiej co do wielkości sieci światłowodowej w Polsce. A to dopiero początek.

Opublikowane przez: Piotr Mierzwiński