EXATEL wspiera Wolne Oprogramowanie (Open Source)

4 Maja 2020
/
Informacja prasowa
  • W ramach projektów badawczo-rozwojowych EXATEL korzysta z rozwiązań Open Source i Free Software, czyli z wolnego oprogramowania.
  • Dotychczas programiści dzielili się swoją wiedzą ze środowiskiem otwartych źródeł poprzez ulepszanie już istniejących rozwiązań.
  • Obecnie firma telekomunikacyjna poszła o krok dalej. Spółka Skarbu Państwa udostępniła pierwszą autorską bibliotekę opracowaną przez programistów EXATEL.

Dziś wiele firm tworzących autorskie rozwiązania korzysta z oprogramowania Open Source. Powodów popularności otwartego oprogramowania jest wiele. Przede wszystkim to liczna społeczność, która na bieżąco pracuje nad ulepszeniami już istniejącego kodu oraz naprawia odkryte w nim błędy czy luki. Dlaczego? Bo ze wspólnej pracy każdy może skorzystać – zarówno osoba prywatna jak i duże przedsiębiorstwo. Bywa nawet tak, że to samo rozwiązanie wykorzystywane jest w konkurencyjnych systemach a nawet stanowi podwaliny technologii całych gałęzi przemysłu. Dziś z rozwiązań Open Source korzysta wiele firm. Wśród nich znajdują się międzynarodowi giganci tacy jak Microsoft, Google, Red Hat (informacje za InfoWorld, 2018) oraz wiele wyspecjalizowanych przedsiębiorstw – takich jak EXATEL.

Czym jest oprogramowanie Open Source

Rozwiązania Open Source (z ang. otwarte źródła) to rodzaj oprogramowania komputerowego, w którym upubliczniony został cały kod źródłowy. Oznacza to, że każdy może dokładnie sprawdzić, jaka jest zasada działania takiego oprogramowania i czy twórca niczego nie zataił. Może to być pracochłonne. Ale, w przeciwieństwie do pracy z rozwiązaniem o zamkniętym kodzie, jest to możliwe.

Wiele rozwiązań Open Source to jednocześnie Free Software (z ang. wolne oprogramowanie). Dzięki odpowiedniej licencji dają one możliwość badania, zmiany i dalszego jego rozpowszechniania wszystkim użytkownikom. Wolne oprogramowanie jest rozwijane przez ogromną, globalną społeczność programistów, architektów, testerów, analityków i wielu innych specjalistów z różnych dziedzin. Co ważne, swój wkład w rozbudowę społeczności mają także firmy komercyjnie. Wnoszą one do zasobów Open Source swoje własne rozwiązania.

Wolne i otwarte oprogramowanie w projektach B+R EXATEL

Już od początku prac programistycznych nad pierwszym projektem badawczo-rozwojowym EXATEL, tj. polskim systemem anty-DDoS TAMA, polski operator chętnie korzystał z rozwiązań Open Source. Dotychczas programiści wspierali globalną społeczność tylko poprzez zgłaszane drobne poprawki do publicznego kodu źródłowego.

„Publikowanie rozwiązań open source umożliwia rozwój oprogramowania przez osoby z całego świata. Udostępnienie naszej biblioteki to nasz wkład w rozwój tej społeczności. Liczymy także, że wzrośnie zainteresowanie samym rozwiązaniem. To z kolei pozwoli na jakościową weryfikację wytworzonego przez naszych programistów kodu, jego rozwój, optymalizację czy też powstanie nowych mechanizmów tego typu” – powiedział Piotr Dudzic, dyrektor Departamentu Informatyki EXATEL, nadzorujący pracę programistów w ramach projektów B+R.

libnetflow9 – biblioteka do dekodowania pakietów danych

Stworzona przez zespół programistów EXATEL biblioteka służy do dekodowania pakietów zgodnych z formatem Netflow9. Dzięki niej możliwe jest szybkie i efektywne pozyskiwanie meta informacji o analizowanym ruchu sieciowym. Kod został napisany w języku C++17 oraz posiada interfejs C API. Szczegółowe informacje oraz sam kod źródłowy dostępny jest na GitHub: https://github.com/exatel/libnetflow9

Opublikowane przez: Piotr Mierzwiński