Poprzedni Następny

9. Forum Gospodarcze TIME

Na początku marca odbyło się 9 Forum Gospodarczym TIME, którego Exatel był partnerem. Konferencja została zorganizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) oraz Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Tematem przewodnim tegorocznej edycji była sztuczna inteligencja. Według zaproszonych Gości szybki jej rozwój spowoduje, że sektor cyfrowy będzie miał jeszcze bardziej dominujący wpływ na innowacyjność całego przemysłu i infrastruktury.

Dostęp do sieci to nie potrzeba, to norma

Do pierwszej debaty pt. „Sieci szerokopasmowe – infrastruktura innowacyjności epoki 4.0” zasiedli przedstawiciele wszystkich najważniejszych operatorów stacjonarnych i komórkowych. Eksperci zgodnie stwierdzili, że zastanawianie się nad tym, czy powszechny dostęp 1Gb/s jest potrzebny – jest bez sensu. Ta potrzeba jest oczywista. Przyłączenie każdej nieruchomości jest obowiązkiem koncesyjnym operatora bez dyskusji o opłacalności tego przyłącza. Trzeba uruchomić podobne mechanizmy w odniesieniu do sieci szerokopasmowej pozwalające na jak najszybszą budowę sieci 5G -1Gb/s.

– Technologie 5G są niezbędne. Na początku dużo się mówi, że potężne przepustowości nie są potrzebne, a potem rzeczywistość cyfrowa przynosi kolejny wielki skok i z nim wielkie zapotrzebowanie – mówił Prezes Exatel S.A. Nikodem Bończa Tomaszewski.

Cyberbezpieczeństwo a ekonomia

Kolejna debata poświęcona była cyberbezpieczeństwu. W dyskusji udział wziął wiceprezes Exatel S.A. Rafał Magryś. Eksperci zwrócili uwagę, że liczba ataków i ich skutki ekonomiczne są coraz dotkliwsze. Cyberprzestępcy są coraz lepiej wyszkoleni, więc do obrony nie wystarczają standardowe rozwiązania. Przestrzeń cyfrowa to obszar, w którym bez ciągłego podnoszenia kwalifikacji, stan bezpieczeństwa będzie ulegał pogorszeniu. Bezkarność może doprowadzić do powstania cyber-mafii, której siły i skali nie jesteśmy sobie dzisiaj jeszcze wyobrazić.

Podobne