Poprzedni Następny

EXATEL podpisał list intencyjny z UMCS w Lublinie

Dnia 22 lutego podpisaliśmy listy intencyjny o współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS). Jej celem jest współpraca w zakresie projektów badawczo-rozwojowych (B+R) oraz wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie teleinformatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To kolejna placówka edukacyjna, z którą chcemy kształcić przyszłych ekspertów.

Jednym z głównych problemów polskiego cyberbezpieczeństwa jest niewystarczająca liczba specjalistów. Większość obecnych pracowników to samoucy, którzy swoje umiejętności zdobyli w praktyce. Dlatego EXATEL od kilku lat aktywnie wspiera inicjatywy, których celem jest uruchamianie specjalizacji w szkołach i na uczelniach. Efektem tego typu działań jest podpisany 22 lutego przez rektora UMCS prof. Stanisława Michałowskiego oraz wiceprezesa EXATEL Rafała Magrysia list intencyjny.

Zrównoważony rozwój

EXATEL to przede wszystkim firma działająca na niezwykle konkurencyjnym rynku B2B. Ale to także spółka skarbu państwa, która nie może zapominać o zrównoważonym rozwoju – jednym z kluczowych aspektów w rozwoju naszego państwa.

UMCS to dołącza do grona placówek, które pomogą nam urzeczywistnić wizję dobrze zaplanowanego procesu szkolenia ekspertów z teleinformatyki. Jako praktycy widzimy, jak bardzo potrzebna jest wykwalifikowana kadra. Już dziś jest duże zapotrzebowanie na fachowców m.in. w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.  Rozumiejąc rosnącą rolę technologii IT dla bezpieczeństwa biznesu oraz Państwa, jestem wręcz przekonany, trend ten będzie się nasilał – powiedział Rafał Magryś, wiceprezes zarządu EXATEL.

Co ważne – to kolejna jednostka edukacyjna w Polsce południowo-wschodniej, z którą EXATEL aktywnie współpracuje. Wcześniej, bo w 2017 roku, wspólnie z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu stworzyliśmy pierwszą w tamtym rejonie klasą specjalistyczną o profilu teleinformatycznym.

Cieszymy się, że uczelnie chcą korzystać z naszej wiedzy. Jesteśmy praktykami teleinformatyki i cyberbezpieczeństwa i te usługi dostarczamy dla naszych klientów biznesowych oraz z sektora publicznego. Wiemy, że to właśnie wiedzy zdobywanej w trakcie naszej codziennej pracy najbardziej potrzebują młodzi ludzie – dodaje Magryś.

Łączymy biznes z edukacją

Oprócz edukacji ważnym elementem współpracy EXATEL i UMCS będą wspólne projekty badawczo-rozwojowe.

Nauka ma potencjał. W Polsce prowadzone są badania na światowym poziomie. Zwłaszcza tam, gdzie wystarczy teoria i nie potrzeba złożonych laboratoriów za duże pieniądze. Podstawowy powód, aby łączyć naukę i biznes jest, że są one sobie nawzajem potrzebne. Uczelnie mogą odpowiadać na potrzeby biznesu, mogą przyczynić się do sukcesu w realizacji nowych projektów, zaś przemysł wskazuje uczelni jakich kadr i jakich badań podstawowych i aplikacyjnych potrzebuje – mówił w zeszłym roku w wywiadzie dla Rzeczpospolitej dr inż. Teodor Buchner, ekspert ds. projektów badawczo-rozwojowych w EXATEL.

Ważne jest, że obie instytucje mają bogate doświadczenie w tej dziedzinie. Uniwersytet lubelski m.in. od 1978 roku prowadzi badania dotyczący łączy optycznych, stając się tym samym jednym z pionierów nowoczesnej telekomunikacji. Z kolei w EXATEL pracujemy obecnie nad 3 projektami B+R. Pierwszym z nich jest projekt polskiego antyDDoS klasy operatorskiej TAMA, który realizujemy wspólne z Politechniką Warszawską. Innym przykładem jest SDBbox – programowalne urządzenie sieciowe. W zależności od mechanizmów sterownika czy wgranego oprogramowania, może pełnić diametralnie różne funkcje – router, przełącznik, serwer, element ochrony przed cyberzagrożeniami. A to dopiero początek.

Podobne