Klaster Technologii Kosmicznych i Singapore Space & Technology Ltd podpisali protokół ustaleń o współpracy

16 Lutego 2023
/
Informacja prasowa

Podczas szesnastej edycji Global Space and Technology Convention w Singapurze (15-16 lutego 2023) Klaster Technologii Kosmicznych i Singapore Space & Technology Ltd podpisali umowę o współpracy. Sygnatariuszem po stronie Singapore Space & Technology Ltd była Lynette Tan, Chief Executive SSTL, natomiast po stronie Klastra Technologii Kosmicznych Rafał Magryś, Przewodniczący Rady KTK.

Rangę tego istotnego dla polskiego przemysłu kosmicznego wydarzenia podnosi fakt, że przy podpisaniu umowy obecny był Minister Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Współpraca partnerów będzie dotyczyć obszaru rozwoju technologii kosmicznych i transferu wiedzy. Podpisane Memorandum of Understanding ma także wesprzeć Klaster w podejmowanych działaniach na rynkach zagranicznych, co jest naturalnym etapem rozwoju dla takiej organizacji. Poza tym, każdy z sygnatariuszy posiada liczne relacje w swoich krajach i za granicą, co umożliwia wzajemną pomoc w dotarciu do nowych partnerów biznesowych i wzajemne rekomendacje w tym obszarze.

 

 

Nie bez powodu pierwsza umowa partnerska Klastra została zawarta właśnie z firmą singapurską. Klaster, podobnie jak SSTL, widzi rosnącą rolę przemysłu kosmicznego w gospodarkach państwowych i gospodarce globalnej. Singapur jest jednym z kilku centrów biznesowych i technologicznych świata. Jest też liderem przemysłu lotniczego i kosmicznego w regionie Pacyfiku. Singapurczycy cenią konkretne działania i są bardzo otwarci na współpracę z partnerami, którzy poważnie traktują zawierane partnerstwa. Klaster Technologii Kosmicznych poszukuje właśnie takich partnerów: konkretnych, otwartych, godnych zaufania, będących liderami w obszarze technologii kosmicznych. Wierzymy, że współpraca Singapuru i Polski zaowocuje w postaci nowych technologii kosmicznych i wdrożeń nie tylko na skalę regionalną, ale i światową, i przyczyni się do wzrostu znaczenia obu państw w nowej globalnej gospodarce kosmicznej” – powiedział Rafał Magryś.

 

 

 

„Polska z roku na rok chce dynamicznie zwiększać swój udział w globalnym rynku kosmicznym. Jeden z celów Polskiej Strategii Kosmicznej zakłada osiągnięcie progu 3 proc. udziałów w obrocie na europejskim rynku kosmicznym do 2030 roku. Inny ważny cel przed nami to znaczne zwiększenie wykorzystania danych satelitarnych przez administrację publiczną w celu skuteczniejszej realizacji zadań, szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Cały świat jest świadkiem tego, jak ważna jest łączność satelitarna podczas wojny na Ukrainie. Warto nie tylko mieć zaufanych partnerów w tej dziedzinie, ale posiadać swój niezależny ekosystem łączności satelitarnej. W bezpieczeństwie informacji przekazywanych przy użyciu systemów satelitarnych coraz większą wagę odgrywa technologia kwantowa, szczególnie kwantowe szyfrowanie informacji i dystrybucja klucza kwantowego. O tych obszarach współpracy chcemy z podmiotami singapurskimi rozmawiać, w tych obszarach działają również podmioty z polskiego sektora kosmicznego, między innymi EXATEL. Nie stoimy z boku, kiedy inne kraje włączają się w trwający bieg ku przyszłości. W osiągnięciu naszych celów niezbędna jest wymiana wiedzy i doświadczenia w zakresie technologii kosmicznych. Usługi i produkty rynku kosmicznego wspierają bardzo nasze codzienne życie, ale wymagają wykwalifikowanych kadr. Właśnie dlatego podpisujemy to porozumienie z naszym Partnerem z Singapuru, żeby współpracować i wymieniać się wiedzą i doświadczeniem, aby odpowiadać na coraz to nowe potrzeby naszych społeczeństw i gospodarek – powiedział Minister Maciej Małecki.


Klaster Technologii Kosmicznych działa na rzecz współpracy i promocji polskiego przemysłu kosmicznego. Organizacja powstała z inicjatywy EXATEL – polskiego operatora telekomunikacyjnego i skupia czołowe podmioty z sektora kosmicznego. W skład Klastra wchodzą najważniejsze krajowe firmy komercyjne (zarówno prywatne, jak i spółki Skarbu Państwa), organizacje naukowo-badawcze, przedstawiciele środowiska akademickiego oraz instytucje otoczenia sektora kosmicznego.
Dowiedz się więcej: https://klasterkosmiczny.pl/

Singapore Space and Technology Ltd (SSTL) to pozarządowa organizacja kosmiczna z siedzibą w Singapurze. Misją SSTL jest rozwój technologii kosmicznych poprzez łączenie różnych graczy w rozwijającym się sektorze kosmicznym z agencjami rządowymi w regionie, firmami technologicznymi B2B i B2C oraz organizacjami pozarządowymi. Nacisk kładziony jest na przyspieszenie przyjmowania i komercjalizacji innowacji związanych z przestrzenią kosmiczną oraz rozwijanie talentów kosmicznych szybciej niż konkurencja. Dowiedz się więcej: https://www.space.org.sg/

Opublikowane przez: Katarzyna Chojecka