Poprzedni Następny

Po 3 kwartałach 2020 roku EXATEL na plusie

  • EXATEL podsumował wyniki za 3 kwartały 2020 roku.
  • Firma osiągnęła dodatni wynik netto 16 miesięcy przed planowanym terminem. Także EBIDTA i marża po kosztach bezpośrednich były lepsze od oczekiwanych.
  • Zarząd polskiego operatora telekomunikacyjnego przedstawił plany rozwoju na kolejne lata oraz ogłosił budowę teleportu satelitarnego z możliwością kontroli misji.

 

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Zarząd EXATEL przedstawił wyniki finansowe spółki po trzech kwartałach 2020 roku. Już sierpień br. polski operator telekomunikacyjny zakończył z dodatnim wynikiem netto. We wrześniu wieloletni trend wzrostowy utrzymał się i pierwsze 9 miesięcy EXATEL zamknął wynikiem 0,4 mln złotych.

Uzyskanie rentowności to najważniejszy cel strategii wdrożonej jeszcze w 2017 roku. Zakładaliśmy, że osiągniemy ją w 2021 roku. Plan zrealizowaliśmy 16 miesięcy przed planowanym wówczas terminem. Teraz przed nami kolejne wyzwanie – utrzymanie tego trendu w czasach pandemii i rysującego się coraz wyraźniej spowolnienia gospodarczego. Zarówno na rynkach krajowych, jak i międzynarodowych – powiedział Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes zarządu EXATEL.

EBIDTA i marża po kosztach bezpośrednich powyżej planów

Lepsze wyniki od zakładanych widać także w przypadku wskaźnika EBIDTA. Pierwsze trzy kwartały firma zamknęła z wynikiem 49,4 mln złotych. Wynik ten był lepszy od planowanego o 8% i o ponad 3,8 mln złotych względem dziewięciu miesięcy 2019 roku.  Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku marży po kosztach bezpośrednich, która na koniec września osiągnęła wartość 142,3 mln złotych (lepiej o 1,7% względem planu i 8,9% rok-do-roku).

Rosnąca efektywność finansowa EXATEL wynika ze strategii wychodzenia z kontraktów o wysokim ryzyku biznesowym, szczególnie widocznym w Hurcie Głosu. Przekłada się to na mniejsze przychody ze sprzedaży, które w pierwszych dziewięciu miesiącach osiągnęły wartość 264,5 mln złotych. Natomiast do 60,1 mln złotych zwiększyły się środki pieniężne na rachunkach EXATEL przy jednoczesnym braku długoterminowych zobowiązań finansowych.

Przez ostatnie 3 lata EXATEL wykonał olbrzymią pracę, by wejść na trend wzrostowy. Po pierwsze – wybudowaliśmy 2188 km nowej sieci światłowodowej. Postawiliśmy także na dywersyfikacje naszej działalności uzupełniając naszą podstawową ofertę o usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa, IT oraz łączności satelitarnej. Jeśli dodamy do tego wzrost efektywności finansowej naszej organizacji, stały rozwój na rynkach międzynarodowych (w zakresie hurtu głosu oraz transmisji danych) i wdrażane produkcyjnie autorskie projekty badawczo-rozwojowe – rok-roczny wzrost EBIDTA na średnim poziomie 20% za lata 2017-2019 nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem – dodał Nikodem Bończa Tomaszewski.

TAMA chroni już ponad 80 klientów

Projekty B+R to już nierozłączny element działalności EXATEL. Pierwszym, zrealizowanym pod koniec 2019 roku, był TAMA – autorski anty-DDoS klasy operatorskiej. Ten 18-miesięczny projekt zrealizowany przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju został produkcyjnie uruchomiony w sieci EXATEL. Po 9 miesiącach jego funkcjonowania chroni on już ponad 80 klientów polskiego operatora telekomunikacyjnego.

Dziś na rynku liczą się przede wszystkim producenci technologii. Dlatego już w 2017 roku podjęliśmy decyzję, by dołączyć do tego grona przedsiębiorstw. Dwadzieścia siedem miesięcy później wiemy, że to był „strzał w dziesiątkę”. Dziś nasz anty-DDoS TAMA działa jako w pełni funkcjonalne rozwiązanie z zakresu cyberbezpieczeństwa. Takie, które nieustannie przez nas rozwijane (w ciągu ostatnich sześciu miesięcy dodaliśmy do niego aż 17 nowych funkcjonalności) przynosi nam wymierne korzyści. A mówimy tutaj o oszczędnościach mogących sięgać aż 5 mln złotych w perspektywie pięciu najbliższych lat – powiedział Rafał Magryś, wiceprezes zarządu EXATEL.

EXATEL stawia na rozwój…

Polski operator telekomunikacyjny nie zamierza zwalniać tempa. Swój rozwój na najbliższe lata planuje oprzeć na automatyzacji sieci w oparciu o technologię SDN (z ang. Software-Defined Networking – sieć definiowana programowo). To rozwiązanie, nad którym zespół B+R EXATEL obecnie pracuje w ramach projektów SDNbox i SDNcore.

Innowacyjność to tylko jeden z elementów naszej strategii rozwoju. Podstawą nadal pozostaje rynek komercyjny, szczególnie ten międzynarodowy. Dlatego skupimy się na wzmocnieniu naszej pozycji na rynku euroazjatyckim m.in. poprzez rozbudowę trasy Frankfurt – Moskwa oraz inwestując w obszarze wymiany ruchu IP. Tego typu projekty będą wymagały dużych nakładów finansowych. Dlatego planujemy ich realizację w oparciu o finansowania zewnętrzne – podkreśla Nikodem Bończa Tomaszewski.

… i ogłasza budowę teleportu satelitarnego

Łączność satelitarna to najnowsza, bo działająca od 2018 roku, usługa w portfolio polskiego operatora telekomunikacyjnego. Jednak jej znaczenie dla rozwoju firmy jest ogromne. Dlatego na początku 2020 roku wiceprezes Rafał Magryś ogłosił strategię rozwoju tego segmentu usług firmy. Jego celem jest budowa oraz wyniesienie w przestrzeń kosmiczną polskiego satelity.

EXATEL od dwóch lat świadczy usługi łączności satelitarnej. Dlatego postanowiliśmy zrobić kolejny krok do przodu zgodnie z zaplanowanymi przez nas etapami. I pierwszy z nich zaczynamy właśnie realizować. Mówię tutaj o budowie teleportu satelitarnego z możliwością kontroli misji.  Dzięki niemu będziemy mogli nie tylko nadawać i odbierać sygnał z satelit, ale również sterować platformami satelitarnymi wyniesionymi już w przestrzeń kosmiczną – dodaje Rafał Magryś.

Polski teleport satelitarny EXATEL będzie jedynym tego typu rozwiązaniem w Europie środkowo-wschodniej kontrolowanym przez Spółkę Skarbu Państwa. Z jego usług będą mogły skorzystać organizacje krajowe, jak i zza granicy. Planowany termin zakończenia inwestycji i oddania jej do użytku to druga połowa 2021 roku.

 

O EXATEL

EXATEL to polski operator telekomunikacyjny oraz dostawca usług teleinformatycznych (ICT), cyberbezpieczeństwa oraz łączności satelitarnej. Zbudował i zarządza jedną z największych sieci światłowodowych w Polsce, liczącą ponad 20 500 km. Tworzy rozwiązania dla biznesu, innych operatorów oraz sektora publicznego. Dostarcza transmisję danych we wszystkich polskich bankach komercyjnych i 91 spółkach sektora energetycznego. Zaprojektował i zbudował sieć OST do łączności administracji rządowej. Zarządza połączeniami z 310 operatorami krajowymi i 136 zagranicznymi. Jest obecny w międzynarodowych punktach wymiany ruchu w Londynie, Frankfurcie, Amsterdamie, Moskwie, Kijowie, Pradze i Paryżu. W ramach projektów badawczo-rozwojowych tworzy autorskie rozwiązania teleinformatyczne i cyberbezpieczeństwa, takie jak polski antyDDoS TAMA, SDNbox czy SDNcore. Jest pomysłodawcą projektu #Polskie5G – jednego hurtowego operatora ogólnopolskiej bezprzewodowej sieci łączności mobilnej w standardzie 5G w paśmie 700MHz. Od 2017 roku należy w pełni do Skarbu Państwa, jest nadzorowany przez Ministra Aktywów Państwowych.

EXATEL - mapa

Podobne