SDN (z ang. Software Defined Networking – sieć definiowana programowo) to Święty Graal telekomunikacji XXI wieku. Idea, dzięki której warstwa fizyczna urządzenia (interfejsy fizyczne, układy ASIC, NPU) staje się jedynie częścią wykonawczą “mózgu sieci”, czyli tzw. kontrolera. W rozwiązaniach SDN to aktywna warstwa kontrolera z aplikacjami definiuje funkcjonalności każdej maszyny i zarazem całej sieci, którą zarządza.
W praktyce oznacza to telekomunikacyjną rewolucję. W sieci przyszłości posiadanie platformy sprzętowej nadal będzie konieczne, ale realną wartość urządzenia dostarczą programiści. Dzięki filozofii SDN firmy takie jak EXATEL, które samodzielnie piszą oprogramowanie i tworzą własne technologie, mogą kreować elastyczne rozwiązania na najwyższym światowym poziomie. Tego dowodem jest SDNbox i SDNcore. Rozwiązania, które tworzymy z myślą o drugiej co do wielkości sieci światłowodowej w Polsce. A to dopiero początek.
Warstwa aplikacyjna
Sterowniki
Hardware
SDN zmieni nie tylko telekomunikację. Wpłynie także na nasze życie i całą gospodarkę. To dzięki SDN możliwe będzie pełne wdrożenie technologii 5G. To ta technologia umożliwi obsługę rosnącego ruchu pochodzącego z Internetu Rzeczy (IoT), automatyki przemysłowej czy autonomicznych pojazdów. SDN otworzy także nowe obszary dla biznesu… Wyobraźmy sobie choćby turystykę z technologiami wzbogaconej rzeczywistości (Augmented Reality). To wszystko wymaga wydajnego przepływu danych w cyfrowej rzeczywistości, którego budulcem są światłowody. A nimi już wkrótce będzie zarządzała technologia SDN.
W Ramach Technologii SDN mamy 2 kluczowe rozwiązania:
Czym jest SDNBox?
SDNbox to pierwsze, w pełni polskie rozwiązanie – programowalna platforma sprzętowa do sieci telekomunikacyjnej, budowana w oparciu o ogólnodostępne komponenty i interfejsy sieciowe, wraz z implementacją wybranych funkcji sieciowych (router, przełącznik, szyfrator, sonda, firewall, anty-DDoS, Multi-Access Edge Computing (MEC)). Platforma SDNbox dostarcza rozwiązanie, które pozwala zarówno operatorom telekomunikacyjnym jak i innym klientom biznesowym stworzyć elastyczną, bezpieczną i wysokowydajną infrastrukturę zarówno w warstwie agregacyjnej sieci operatora jak i na styku sieci klienta.
Po co nam SDNbox?
Urządzenie, które budujemy pozwoli na osiągnąć długofalowe cele rynkowe, m.in. wprowadzenie nowych produktów do portfolio usługowego w domenie transmisji danych, poprawa efektywności kosztowej usług telekomunikacyjnych świadczonych przez EXATEL, która przełoży się na lepszą konkurencyjność na rynku operatorów telekomunikacyjnych. Rozwój rynku dostawców komponentów urządzeń oraz rozwiązań programowych dla SDNbox. Tworzenie nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwie oraz jednostkach współpracujących, w ramach efektu dyfuzji zewnętrznej.
Czym jest SDNcore?
SDNcore to wysokowydajna i skalowalna programowalna platforma agregująca ruch sieciowy. Urządzenie tworzone z myślą o operatorach sieci telekomunikacyjnych. Będzie zbudowane zgodnie z filozofią SDN (z ang. Software Defined Networking – sieć definiowana programowo). Urządzenie będzie funkcjonowało w kluczowych punktach sieci transportowej, czyli w warstwach agregacyjnej oraz szkieletowej. Będzie mogło współpracować z innymi tego typu rozwiązaniami, takimi jak budowany przez EXATEL SDNbox.
Po co nam SDNcore?
SDNcore tworzymy, aby przede wszystkim szybciej i efektywniej zarządzać siecią transportową i usługami, które na niej świadczymy. Urządzenie SDNcore umożliwi także realizowanie usług telekomunikacyjnych klientom wymagającym dużych przepływności – nawet 100Gb/s. W dłuższej perspektywie umożliwią one nam zastąpienie urządzeń konwencjonalnych na te oparte o technologię SDN. To – w połączeniu z urządzeniami SDNbox – otwiera nam drogę do budowy jednorodnej sieci, której rozwojem będziemy mogli w pełni zarządzać.
—
Projekt „SDNcore – wysokowydajna i skalowalna programowalna platforma agregująca ruch sieciowy” współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Ścieżka dla Mazowsza”.
UMOWA NR: MAZOWSZE/0003/19-00
Wartość całkowita projektu wynosi 22 885 816,18 PLN, z czego dofinansowanie stanowi 14 113 936,23 PLN.
Okres realizacji projektu: 01.05.2020 – 31.12.2023.
Zainteresowany tematyką SDN network?
Zajrzyj na SDN Blog_
Kto pierwszy, kto ostatni…? – kolejki w sieci SDN
W artykule Jakość to będzie… – policing w sieci SDN została podjęta tematyka zapewnienia szeroko rozumianej jakośc...
Człowiek jako siła napędowa projektowania doświadczeń
Jeśli myślisz o sobie w kategoriach racjonalnej i logicznie myślącej istoty, to masz w połowie rację. Według Herberta Si...
Gdzie dostanę tego chipa? Czyli projektowanie elektroniki w dobie ponadrywanych...
Krwiobieg cywilizacji Łańcuchy dostaw są krwiobiegiem naszej cywilizacji. Często nie zdajemy sobie sprawy jak skomplikow...