Poprzedni Następny

SDNbox – charakterystyka produktu

Autorem tekstu jest Piotr Makulec
Kierownik ds. Strategicznych Inicjatyw Technologicznych w EXATEL

W sieciach – zarówno operatorów telekomunikacyjnych, jak i przedsiębiorców – obserwujemy coraz większą liczbę użytkowników, w szczególności tych mobilnych. Powszechne staje się wykorzystanie publicznych i prywatnych chmur obliczeniowych, które przyciągają niemal nieograniczonymi, elastycznymi zasobami. Nowe trendy, takie jak 5G, Internet of Things (IoT) oraz ciągły rozwój rozwiązań w warstwie sieciowej w chmurach publicznych stawia przed technologią nowe wyzwania.
Dziś każdy – czy to producent rozwiązań sieciowych, dostawca usług czy organizacja działająca w Internecie – chce zapewnić sobie przewagę rynkową. Musi działać szybciej, sprawniej i bezpieczniej. A zmiany trzeba wdrażać właściwie z dnia na dzień. Dlatego wyzwania takie jak czas wdrożenia (Time To Market) czy elastyczność zyskują zupełnie nowe znaczenia.

Aby móc szybko reagować na zmienne otoczenie – trzeba mieć odpowiednie narzędzia. Trzeba móc szybko modyfikować swoje usługi i udostępniać je swoim partnerom. Dotychczas było to trudne. Ograniczeniem był sam sprzęt, gdzie nawet drobna zmiana mogła oznaczać wymianę całego urządzenia. Za sprawą technologii SDN tego typu sytuacja przejdzie do historii.

SDN i NFV rozwiązaniem kluczowych problemów telekomunikacji XXI wieku

Obecnie konieczne staje się zapewnienie wysokowydajnej, elastycznej i bezpiecznej infrastruktury sieciowej. Potrzebne są rozwiązania, które pozwolą w prosty i efektywny sposób dokonywać niemal natychmiastowych zmian. Zmian, które rozpropagują się niemal niezauważalnie w całej infrastrukturze. Realizację tych potrzeb zapewniają właśnie rozwiązania SDN (ang. Software-defined Networking) i NFV (ang. Network Function Virtualization). Mechanizmy, które są podstawą tworzonych w EXATEL urządzeń sieciowych. Jednym z nich jest SDNbox – polska programowalna platforma sprzętowa dla sieci telekomunikacyjnych.

Po co SDNbox

Platforma SDNbox pozwala zarówno operatorom telekomunikacyjnym jak i innym klientom biznesowym stworzyć elastyczną, bezpieczną i wysokowydajną infrastrukturę zarówno w warstwie agregacyjnej sieci operatora jak i na styku sieci klienta [CE – Customer Edge /CPE – Customer Premises Equipment].  Jest to rozwiązanie, które tworzymy w oparciu o ogólnodostępne komponenty i interfejsy sieciowe które może realizować szereg wybranych funkcje sieciowych definiowanych programowo takich jak: router, przełącznik, szyfrator, sonda, firewall, anty-DDoS czy Multi-Access Edge Computing (MEC).

OpenAPI czyli otwartość na inne rozwiązania

Bardzo ważną rolę w rozwoju Software Defined Networking odgrywają otwarte standardy i protokoły (m.in. OpenFlow, Netconf, REST API). Dlatego w naszych rozwiązaniach kładziemy duży nacisk na ich stosowanie. Chcemy m.in. uzyskać możliwość łatwej integracji z innymi rozwiązaniami czy oprogramowaniem. A docelowo chcemy dać globalnej społeczności open source możliwość tworzenia własnych komponentów, które będę mogły integrować się z naszym rozwiązaniem.

Wielofunkcyjny oznacza efektywniejszy

SDNbox umożliwi uruchomienie wielu funkcjonalności na jednym urządzeniu. I to bez konieczności inwestowania w kolejne, dedykowane rozwiązania sprzętowe. Dla użytkowników to mniej urządzeń w szafie rackowej. A to oznacza prostszą architekturę sieci, mniejsze zużycie energii oraz redukcję kosztów związanych z zarządzaniem i utrzymaniem sieci. Kolejną zaletą SDNbox jest możliwość lepszego wykorzystania mocy obliczeniowej urządzenia dzięki dynamicznemu przydzielaniu zasobów i równoważeniu obciążenia ruchem sieciowym konkretnych relacji. Ta funkcjonalność jest szczególnie ważna dla operatorów telekomunikacyjnych, którym zależy na jakości świadczonych przez siebie usług.

SDNbox a bezpieczeństwo

Urządzenia sieciowe muszą być nie tylko wydajne, ale i bezpieczne. W SDNbox będzie można zaimplementować, poza bazową funkcjonalnością Firewall’a, funkcjonalność anty-DDoS chroniącą przed atakami wolumetrycznymi oraz Sondę pasywnie wykrywającą bieżące zagrożenia na bazie dostępnych sygnatur. Na dostarczonym Hypervisorze, wramach dostępnych zasobów obliczeniowych, możliwe jest uruchamianie własnych rozwiązań typu Virtual Network Function w środowisku Network Function Virtualization (NFV). A dzięki wspomnianym już OpenAPI funkcjonalności SDNbox mogą być w przyszłości rozszerzane o nowe usługi.

SDNbox jako skalowalna platforma wirtualna

Tworzone przez nas rozwiązanie może pełnić niemal dowolną funkcję. Jak? Wystarczy, że oprogramowanie sterujące usługą będzie mogło pracować na platformie wirtualnej. Potrzebujemy dodatkowe proxy – instalujemy oprogramowanie realizujące tą funkcjonalność. Chcemy zbudować ‘captive portal’? Nic nie stoi na przeszkodzie. Dostarczana moc obliczeniowa SDNbox pozwala na realizację wielu funkcjonalności. A to nie wszystko. Za wzrostem potrzeb może iść przeskalowanie platformy sprzętowej (IaaS) tak, by sprostała większemu zapotrzebowaniu na moc obliczeniową poprzez np. zwiększenie pojemność zasobów dyskowych, pamięci RAM itp.

SDNbox to oszczędności

Różnorodność i wielofunkcyjność SDNbox powoduje obniżenie kosztów – zarówno CAPEX, jak i OPEX. To było i jest kluczowym argumentem dla każdej organizacji. Można to wytłumaczyć na przykładzie EXATEL – polskiego operatora telekomunikacyjnego, który naturalnie będzie pierwszym odbiorcą SDNbox. Dzięki zastosowaniu ideologii Software-defined Networking środowisko sieciowe w sposób niemal natychmiastowy dostosowuje się do wymagań klienta. Wykorzystanie układów programowalnych (FPGA, field-programmable gate array) daje wysoką elastyczność funkcjonalną urządzenia przy zachowaniu jego dużej wydajności. A jeśli weźmiemy pod uwagę skalę działalności EXATEL – ponad 20 500 km sieci światłowodowej i tysiące działających w naszej sieci urządzeń – kalkulacja nie pozostawi złudzeń co do efektywności kosztowej rozwiązań SDN.

 

Przycisk kierujący na stronę poświęconą programom SDN EXATEL Przycisk kierujący na stronę poświęconą rekrutacjom w EXATEL

 

Podobne