Konsorcjum SEQRET kładzie podwaliny pod rewolucję kwantową w Unii Europejskiej i planuje dostarczyć pierwszy na świecie system kwantowej dystrybucji klucza kryptograficznego (QKD – Quantum Key Distribution) gotowego do certyfikacji. Projektowany system QKD pozwoli na masowe zastosowania, uwzględni istotne trendy technologiczne, takie jak kryptografia postkwantowa i jako taki będzie stanowić podstawę bezpiecznej komunikacji w UE. Kluczowym elementem projektu jest stworzenie pierwszego na świecie procesu certyfikacji QKD zgodnego z Common Criteria EAL4+ i wprowadzającego rygorystyczne normy bezpieczeństwa dla komunikacji kwantowej.
Projekt SEQRET (Secure and Industrialized Quantum Key Distribution for European Telecom Networks) jest owocem współpracy liderów branży kwantowej i telekomunikacyjnej. Konsorcjum jest kierowane przez firmę KEEQuant z szeroką wiedzą w dziedzinie QKD. Firma Rohde & Schwarz Cybersecurity bierze udział w części projektu dotyczącej przygotowania modelu biznesowego dla opracowywanych rozwiązań. SMART Photonics zajmuje się produkcją fotonicznych układów scalonych i ich optymalizacją pod kątem jakości i efektywności produkcji masowej. Dacoso zapewni dostępność produktu dla przyszłych klientów, rozwijając pełny proces cyklu życia platformy i dokumentację niezbędną do wdrożenia urządzeń QKD zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa. EXATEL, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz CESNET wnoszą wiedzę dotyczącą rzeczywistych potrzeb operatorów telekomunikacyjnych i ich klientów, co pozwoli dopasować produkt do wymagań rynkowych już we wczesnym stadium projektu. Ten wspólny wysiłek pozwoli zapewnić bezprecedensowy poziom cyberbezpieczeństwa, dając Europie przyszłość gotową na technologie kwantowe.
„Udział w projekcie jest dla nas niezwykłą szansą, by przygotować się do świadczenia usług bezpieczeństwa na jeszcze wyższym poziomie będąc jednocześnie w czołówce jeśli chodzi o innowacje technologiczne” – uważa Mateusz Ozimek, Kierownik projektu SEQRET i Ekspert ds. Projektów Badawczo-Rozwojowych w EXATEL.
Inicjatywa ta stanowi przykład zaangażowania Europy w zapewnienie sobie miejsca w czołówce wyścigu kwantowego, umacnia jej pozycję w zaawansowanych technologiach telekomunikacyjnych i kształtuje bezpieczną przyszłość – w tym wypadku zabezpieczoną kwantowo.