SEQRET | Bezpieczna i uprzemysłowiona dystrybucja klucza kwantowego dla europejskich sieci telekomunikacyjnych

Wraz z rozwojem technologii kwantowych jako jeden z głównych jej elementów pojawia się perspektywa powstania komputerów kwantowych zdolnych do łamania obecnych algorytmów kryptograficznych. Z perspektywy operatora telekomunikacyjnego oznacza to konieczność adaptacji do nowych zagrożeń oraz wdrożenia rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo danych w długoterminowej perspektywie.

Pomimo wczesnego stadium rozwoju komputerów kwantowych, coraz bardziej istotne stają się słabości obecnie wykorzystywanych metod szyfrowania. Istnieje więc potrzeba wdrożenia szyfrowania, która stanowić będzie odpowiedź na wspomniane zagrożenia. Jednym z przykładów są działania typu Store Now Decrypt Later, które polegają na zbieraniu zaszyfrowanych danych i ich przetrzymywaniu do momentu, gdy będą mogły zostać odszyfrowane z użyciem komputerów kwantowych. W przypadku, gdy dane są uznane jako wrażliwe przez długi okres, okazuje się, że niebezpieczeństwo ze strony komputerów kwantowych jest bliżej niż wielu sądzi.

QKD oferuje bardzo wysokie bezpieczeństwo generowanych kluczy, gdyż umożliwi bezpieczną wymianę klucza w oparciu o prawa fizyki, a nie poziom złożoności algorytmów. Próba podsłuchu będzie wykrywalna w postaci zwiększonego poziomu szumu w układzie. Daje to bezpieczeństwo niezależne od mocy obliczeniowej atakującego.

 

Podejście EXATEL

W ramach projektu SEQRET, jako operator sieci telekomunikacyjnej odgrywamy kluczową rolę w dostarczaniu rzeczywistych wymagań, które wpływają na etapy projektowania produktu, zapewniając jego dopasowanie do potrzeb rynku. Ponadto, bierzemy udział w walidacji i testach rozwiązania końcowego w warunkach rzeczywistych. Dzięki temu możliwa jest pełna integracja opracowywanych urządzeń QKD z istniejącą infrastrukturą technologiczną, co przyczynia się do budowy cyberbezpieczeństwa w Europie.

Projekt skupia się na rozwoju systemów QKD opartych na tzw. zmiennych ciągłych (CV-QKD), które mogą działać z wykorzystaniem standardowej technologii telekomunikacyjnej minimalizując zmiany niezbędne do wprowadzenia w istniejących sieciach światłowodowych oraz umożliwiając współdziałanie komunikacji klasycznej i kwantowej.

SEQRET dąży do industrializacji opracowywanych systemów QKD, umożliwiając ich produkcję na szerszą skalę oraz zapewniając bezpieczny proces produkcyjny. Projekt kładzie również nacisk na takie aspekty jak podejście hybrydowe (łączenie QKD z algorytmami szyfrowania postkwantowego, PQC) oraz skalowalność rozwiązań poprzez wykorzystanie fotonicznych układów scalonych. Ma to na celu redukcję kosztów, rozmiarów urządzeń oraz zużycia energii, co stanowić będzie podstawę do produkcji na większą skalę.

Ważnym celem projektu jest też opracowanie dowodów bezpieczeństwa dla planowanych rozwiązań QKD oraz przygotowanie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia procesu certyfikacji zgodnie z międzynarodowymi standardami, co uczyni urządzenia opracowane w ramach SEQRET pierwszymi na świecie certyfikowanymi systemami QKD.

Projekt jest częścią inicjatywy EuroQCI, mającej na celu ustanowienie bezpiecznej sieci komunikacji kwantowej w Europie.

 

Lider Konsorcjum:

KEEQuant GmbH (Niemcy)

Członkowie Konsorcjum:

dacoso GmbH (Niemcy), Rohde & Schwarz Cybersecurity GmbH (Niemcy), Smart Photonics BV (Holandia), CESNET zájmové sdružení právnických osob (Czechy), Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (PSNC) (Polska)

Ogólne informacje o projekcie

Tytuł projektu:  SEQRET – Bezpieczna i uprzemysłowiona dystrybucja klucza kwantowego dla europejskich sieci telekomunikacyjnych.

Cel projektu: to opracowanie i industrializacja bezpiecznych systemów kwantowej dystrybucji kluczy kryptograficznych (QKD, Quantum Key Distribution) dla sieci telekomunikacyjnych.

Program: Horyzont 2020

Umowa o dofinansowanie nr: 10109159

Wartość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi: 756 918,00 EUR

Wartość dofinansowanie dla EXATEL SA wynosi: 378 459,00 EUR

Okres realizacji projektu: 01.01.2023- 30.09.2025

W projekcie poniesione zostały koszty związane z:

  1. Wynagrodzeniami kadry B+R projektu
  2. Pracami podwykonawczymi
  3. Sprzętem B+R
  4. Delegacjami projektowymi
  5. Kosztami pośrednimi

 

Finansowane przez Unię Europejską

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Horizon Europe (HORIZON).