Poprzedni Następny

Cybersec 2017. Cyberbezpieczeństwo to gra zespołowa

W czwartek, 6 kwietnia, wzięliśmy udział w Europejskim Forum CyberSec.  To ważne wydarzenie poświęcone problemowi cyberbezpieczeństwa Polski. To też platforma dialogu dla najważniejszych instytucji państwowych.

Prezes Nikodem Bończa Tomaszewski uczestniczył w otwierającym panelu dyskusyjnym, który dotyczył strategii cyberbezpieczeństwa Polski i praktycznych warunków wdrożenia tej strategii. W swojej wypowiedzi skupił się na pojęciu cybersuwerenności oraz jej sześciu filarach, czyli własnej infrastrukturze, kadrach, ochronie danych, publicznych e-usługach, cyberbezpieczeństwie oraz narodowym sektorze informatycznym. W tym kontekście wskazywał na szczgólną pozycję naszej firmy – spółki Skarbu Państwa – jako ważnego narzędzia cyberbezpieczeństwa w rękach Państwa.

Mobilny SOC-Lab

Poza wystąpieniem uwagę uczestników forum CyberSec przykuwało nasze mobilne centrum bezpieczeństwa (SOC-Lab). Przy jego pomocy specjaliści z SOC Exatel (ang. Security Operations Center, tj. centrum cyberbezpieczeństwa) pokazywali na żywo, jak w praktyce działają najpopularniejsze ataki cybernetyczne. Krok po kroku można było prześledzić, jak wygląda zarażenie ransomware (oprogramowanie wymuszające okup), jak za pomocą fałszywej faktury ukraść wszystkie dane z komputera czy jak zarazić komputer kodem ukrytym w dokumencie .doc. Każdy atak pokazywali z trzech punktów widzenia: ofiary, cyberprzestępcy oraz profesjonalnego systemu bezpieczeństwa. Oczywiście podczas pokazu używaliśmy „rozbrojonych” wirusów i fikcyjnych kont, jednak scenariusz za każdym razem bierzemy z życia.

 

 

Podobne