Poprzedni Następny

Deep Fake Video wśród nowych trendów

Deep Fake Video a problem dezinformacji

Problem dezinformacji jest coraz szerzej poruszany zarówno w mediach, w świecie osób zajmujących się bezpieczeństwem IT oraz wśród polityków. Dawne “farmy trolli” przestają koncentrować się tylko na “hejtowaniu” (wpisywaniu negatywnych komentarzy pod publikacjami). Obecnie zaczynają destrukcyjnie wpływać na całe mechanizmy społeczne działające w przestrzeni wirtualnej. Do tych celów wykorzystuje się np. zmodyfikowane zdjęcia, lub też treści ilustruje się zdjęciami zupełnie nie powiązanymi.

Deep Fake Video – nowy trend

Nowym trendem w tworzeniu nieprawdziwych informacji stają się sfałszowane filmy. Stało się to możliwie dzięki rozwoju technologii (bardziej rozbudowane programy dostępne nawet za darmo w sieci).  Wpływ na to ma także upowszechnianie się tego typu informacji w Internecie. Nie dziwi więc fakt, że pojawiło się ostatnio bardzo ciekawe opracowanie na ten temat. Na blogu Lawfare pojawił się artykuł A Looming Crisis for National Security, Democracy and Privacy? autorstwa Roberta Chesneya oraz Danielle Citron.

Autorzy podkreślają, że szczególnie osoby publiczne mogą być zmuszane do pozbywania się resztek prywatności (np. publikując swoją historię przemieszczania się bazując na geolokalizacji lub telefonach komórkowych). Wszystko po to, by udowadniać, że sytuacje pokazywane na podrobionych nagraniach były nieprawdziwe.

Źródło: LAWFARE 

Potrzebujesz rozwiązań cyberbezpieczeństwa dla firmy – skontaktuj się z nami.

Podobne