Poprzedni Następny

Departament Energii USA powołuje CESER

Rząd USA powołuje nowe biuro w Departamencie Energi ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego, Bezpieczeństwa Energetycznego i Reagowania w sytuacjach kryzysowych CESER (Office of Cybersecurity, Energy Security, and Emergency Response). Krok ten jest wynikiem coraz większego zagrożenia atakiem cybernetycznym. Władze USA od maja 2017 roku ostrzegają przed możliwością jego wystąpienia. Co więcej – uważa się, że sieci energetyczne już od dawna są penetrowane przez potencjalnych atakujących.

CESER jako odpowiedź na realne zagrożenia

Amerykanie obawiają się ataków podobnych do tych które wystąpiły na Ukrainie w 2015 roku. Istotny problem polega na tym, że skuteczny atak na jedną elektrownię spowoduje efekt domina i paraliż dużej części kraju. To całkiem realny scenariusz szczególnie w okresie letnim, gdzie zapotrzebowanie na energie znacząco rośnie.

Wzrost wydatków na IT i cyberbezpieczeństwo

CESER ma otrzymać łączne dofinansowanie w wysokości 96 milionów USD. Jednocześnie cała administracja USA, chce zwiększyć wydatki na IT i cyberbezpieczeństwo o 5,2 procenta, do 80 miliardów dolarów.

Źródło: WeLiveSecurity 

Potrzebujesz rozwiązań cyberbezpieczeństwa dla firmy – skontaktuj się z nami.

Podobne