Poprzedni Następny

Exatel rozwinie OST 112 – największą sieć światłowodową państwa

Z końcem września Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużyło zawartą z Exatelem umowę na operowanie siecią OST 112. Ogólnopolska Sieć Teleinformatyczna (OST 112) to aktualnie największe przedsięwzięcie telekomunikacyjne państwa. Exatel wybuduje ponad 1000 km nowej sieci. Wartość kontraktu to prawie 200 mln złotych.

 

Z infrastruktury OST 112 korzystają najważniejsze systemy odpowiadające za bezpieczeństwo Polaków, m.in. numer alarmowy 112, System Rejestrów Państwowych (zawiera kluczowe dane polskich obywateli) czy Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Do sieci jest podpiętych kilka tysięcy lokalizacji w całej Polsce.

To bardzo ważny dla Polski projekt. Warto zwrócić uwagę na dwie podstawowe korzyści. Po pierwsze, rozwijamy państwową sieć, która jest bezpieczna i niezawodna. Dzięki niej dane obywateli będą coraz bezpieczniejsze, a służby ratunkowe i administracja będą komunikować się szybko i bez zakłóceń. Po drugie, fakt, że to właśnie polski operator cyfrowy zarządza tą rozległą infrastrukturą, jest doskonałym przykładem budowania krajowych kompetencji w wysokich technologiach. A to właściwy kierunek do zapewnienia nam cybersuwerenności.

Rafał Magryś, wiceprezes Zarządu Exatela

Dodatkowym efektem trzyletniego kontraktu o wartości 200 mln złotych będzie rozbudowa państwowej infrastruktury. Exatel wybuduje ponad 1000 km nowej sieci światłowodowej.

Potrzeby komunikacyjne państwa są ogromne. Dlatego inwestycja w infrastrukturę jest dla nas priorytetem. Nasza sieć obecnie ma długość 20 000 km i stale ją rozbudowujemy. Dzięki temu możemy oferować to, czego oczekuje od nas rynek publiczny i korporacyjny: bezpieczeństwo oraz jakość. Jednym słowem – dostarczamy spokój.

Rafał Magryś, wiceprezes Zarządu Exatela

Usługi telekomunikacyjne to – obok cyberbezpieczeństwa – podstawowy zakres działalności największego polskiego operatora cyfrowego. Od ponad 20 lat firma dostarcza swoje rozwiązania dla sektora finansowego, energetycznego, administracji oraz innych operatorów w kraju i za granicą. Exatel aktywnie uczestniczy w tworzeniu i wdrażaniu nowoczesnych technologii, takich jak telefonia komórkowa 5G czy Smart City.

Podobne