Poprzedni Następny

Kolejny sukces w walce z handlem narkotykami w Darknet

Hiszpańska i austriacka Policja przy współpracy z Europolem rozbiła grupę przestępczą. Specjalizowała się w produkcji i dystrybucji narkotyków poprzez Darknet. Była ona zaangażowana także w pranie brudnych pieniędzy. Swoje zarobki legalizowali między innymi z pomocą kryptowalut, głównie Bitcoinów.

4,5 miliona w kryptowalucie

W chwili aresztowania zatrzymano 8 osób. Zarekwirowano również ponad 100 typów używek, kilkaset tysięcy pojedynczych porcji narkotyków. Przejęto także dwie linie produkcyjne w pełni wyposażone i ze sprzętem wartym około 12 milionów Euro. Dodatkowo skonfiskowano 700 000 Euro w gotówce, 1 600 000 Euro z konta bankowego w Hiszpanii. Skonfiskowano również 510 BTC (warte około 5 508 000 Euro), IOTA warte około 137 000 Euro oraz lumen warte około 30 000 Euro.

Sam proces konfiskaty można obejrzeć na profilu EUROPOLtube

Wielki biznes w sieci Darknet

Handel narkotykami to jedną piątą zysków z przestępczości zorganizowanej. Rynek używek syntetycznych wart jest miliardy euro rocznie. Stąd liczba producentów i handlarzy wciąż rośnie. W ciągu ostatniej dekady nielegalne rynki internetowe zmieniły sposób kupowania i sprzedawania narkotyków. Działalność przestępcza w Darknet stała się bardziej innowacyjna i trudniejsza do namierzenia. Darknet zapewniają w dużej mierze anonimową platformę do handlu różnymi nielegalnymi towarami i usługami. Europol szacuje, że około dwie trzecie ofert na rynkach Darknet jest związanych z narkotykami.

Jak zwalczać nielegalny handel w Darknecie

Walka z przestępczością w wirtualnym świecie jest niezwykle trudna. Z cyfrowej rzeczywistości korzystają duże, dobrze zorganizowane i międzynarodowe grupy przestępcze. Sam temat jest przedmiotem wielu analiz takich jak raport „Narkotyki i Darknet” opisujący ten rynek, zagrożenia z niego płynące oraz sposoby reakcji na ten problem.

Źródło: Europol

Potrzebujesz rozwiązań cyberbezpieczeństwa dla firmy – skontaktuj się z nami.

Podobne