Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa z EXATEL
Zacznij od bezpieczeństwa
Październik to szczególny okres dla budowania świadomości bezpieczeństwa w sieci. To Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, który EXATEL co roku wykorzystuje do popularyzowania wiedzy o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni. Dlaczego to robimy? Bo jesteśmy najbezpieczniejszą polską siecią, mamy najlepszych ekspertów i po prostu znamy się na tym. W tym roku przygotowaliśmy dla Ciebie specjalne podcasty, artykuły eksperckie, ciekawostki ze świata cyber i wiele, wiele więcej. Zaglądaj więc regularnie na naszą stronę i social media, aby być na bieżąco z przygotowanymi przez nas materiałami. I niech cyberbezpieczeństwo będzie z Tobą!
EXATELLERS TALKS
Żyjesz w wiecznym pośpiechu i nie masz czasu na lekturę ciekawego artykułu lub filmu, a w radio wałkują w kółko to samo? Posłuchaj więc naszych podcastów. W drodze do pracy lub podczas domowych zajęć. Posłuchaj co mają do przekazania eksperci EXATEL na temat cyberbezpieczeństwa. Wybierz interesujący Cię temat, weź łyk kawy i ciesz się wiedzą, która nic Cię nie kosztuje, a dzięki której możesz tylko zyskać.
Czym są ataki DDoS – większość z nas wie. Natomiast niewiele osób wie, jak powstają rozwiązania anty-DDoS. Skąd się biorą pomysły na ich rozwój? Jak tego typu rozwiązania są tworzone? Warto posłuchać rozmowy z Markiem Makowskim – inżynierem w zespole Bezpieczeństwa Defensywnego EXATEL i Business Product Owner’em anty-DDoS TAMA.
Co to jest rekonesans bezpieczeństwa EXATEL? Czym się różni od audytu? Jakie korzyści otrzymuje klient? Posłuchaj podcastu z Kamilem Suską, Kierownikiem Działu Zaawansowanych Usług Bezpieczeństwa EXATEL i dowiedz się więcej.
EXATELLERS VIDEO
Jeśli nie masz czasu na słuchanie podcastów przygotowaliśmy także krótkie filmiki wideo. Rozmawiamy tu z naszymi ekspertami o korzyściach naszych produktów, które chronią już wielu naszych Klientów. Zobacz czy czasem nie przydadzą się w Twojej organizacji.
Czym zajmuje się Departament Cyberbezpieczeństwa w EXATEL? Jak wygląda praca w L1, L2 i L3 ? Od czego rozpoczyna się współpraca z klientem? Czyli SOC od kuchni – o tym wszystkim opowiada Karol Wróbel, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa.
Ataki DDoS to dziś jedne z najpopularniejszych zagrożeń dla funkcjonowania firm i organizacji. Czym ten atak się charakteryzuje? Jak się przed nim bronić? Między innymi na te pytania odpowiada Marek Makowski – inżynier w zespole Bezpieczeństwa Defensywnego EXATEL.
Publikacje
A gdy już znajdziesz trochę więcej czasu, by zanurzyć się w lekturze artykułów, to koniecznie zajrzyj do tekstów naszych ekspertów. Znajdziesz w nich bardzo ciekawe zagadnienia z zakresu cyberbezpieczeństwa, które z pewnością pogłębią Twoją wiedzę, zaintrygują, a nawet odpowiedzą na dręczące Cię pytania. Nie pozwól, by cyberbezpieczeństwo było dla Ciebie tematem tabu.
Zarówno na początku kariery przyszłego „bezpiecznika”, jak i później incydenty sprawiają wiele problemów z zarządzaniem nimi, bo zarządzanie incydentami bezpieczeństwa jest bardzo obszerną dziedziną wiedzy. Jak to uporządkować? Zapraszamy do materiału Macieja Gajewskiego, Głównego Specjalisty ds. Bezpieczeństwa Proceduralnego.
Próbowaliście kiedyś wyszukać w sieci informacji o sobie? Wiecie jak z pozoru małe informacje składają się w większą całość i pozwalają na zdobycie o nas jeszcze większej ilości danych? Wiecie jak chronić informację osobie? O tym jest materiał naszego Pentestera Rafała Wójcickiego, który w artykule szerzej opisuje temat OPSEC i OSINT.
Czy wiesz…
Choć nieco tajemniczy, świat cyberbezpieczeństwa jest bardzo barwny i pełen ciekawostek. Czy wiesz jak nazywał się pierwszy wirus komputerowy? A może kojarzysz największy ujawniony atak DDoS w historii? Wiesz z jakimi kosztami muszą borykać się firmy zaatakowane przez ransomware? Myślisz, że czas pandemii sprzyjał rozwojowi cyberprzestępczości? Nie wiesz? Sprawdź!
... jaki był największy ujawniony atak DDoS w historii?
Jedna z firm poinformowała, że w sierpniu 2021 roku powstrzymała największy atak DDoS w historii. Atak osiągnął w szczytowym momencie wartość 17.2 miliona żądań na sekundę (rps), co czyni go trzykrotnie większym niż wcześniej zgłoszone incydenty tego typu.
... jaki wpływ ma pandemia na cyberprzestępczość?
COVID-19 spowodował jedną z większych digitalizacji na przestrzeni ostatnich lat. Ilość spraw, które możemy załatwić bez wychodzenia z domu sprawiła, że staliśmy się idealnym celem dla cyberprzestępców. Jak wynika z raportu przygotowanego przez FBI, wzrost zgłoszonych cyberprzestępstw wynosi 300%.
...kiedy pojawił się pierwszy atak ransomware?
W 1989 roku. To było AIDS (zwane też „PC Cyborg”) stworzony przez Josepha Poppa. Jego kod był odpowiedzialny za ukrywanie plików na dysku i szyfrowanie ich nazw, a także za wyświetlanie informacji, że licencja użytkownika na korzystanie z konkretnych plików wygasła. Ofiara była proszona o dokonanie wpłaty w wysokości 189$ na konto „PC Cyborg Corporation” w celu uzyskania programu do usunięcia infekcji. Popp został uznany za niepoczytalnego, przez co uniknął procesu, lecz obiecał, iż cały zysk z działania wirusa przeznaczy na badania nad lekarstwem na AIDS.
Cyberbezpieczeństwo to dziś wyzwanie każdej firmy.
Wymaga niemałych nakładów finansowych i ludzkich. Wiemy o tym.
Dlatego w EXATEL znajdziesz produkty i usługi odpowiadające podstawowym i bardziej złożonym potrzebom różnych organizacji.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach z zakresu cyberbezpieczeństwa?
Ale od czego zacząć?
Już wiesz jak ważne jest dbanie o cyberbezpieczeństwo. Ale jak szybko i efektywnie sprawdzić, czy Twoja firma jest bezpieczna? Wykonaj z nami REKONESANS BEZPIECZEŃSTWA. To pierwszy krok, by zweryfikować czy Twoja organizacja posiada wystarczające zabezpieczenia. Po kilkudniowej symulacji rzeczywistych ataków na Twoją infrastrukturę sieciową, eksperci EXATEL przedstawią Ci raport, w którym znajdziesz wykaz kluczowych podatności systemu. Przekażemy Ci rekomendacje działań w celu uniknięcia realnego ataku w przyszłości.
