Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa z EXATEL

Zacznij od bezpieczeństwa

Październik to szczególny okres dla budowania świadomości bezpieczeństwa w sieci. To Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, który EXATEL co roku wykorzystuje do popularyzowania wiedzy o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni. Dlaczego to robimy? Bo jesteśmy najbezpieczniejszą polską siecią, mamy najlepszych ekspertów i po prostu znamy się na tym. W tym roku przygotowaliśmy dla Ciebie specjalne podcasty, artykuły eksperckie, ciekawostki ze świata cyber i wiele, wiele więcej. Zaglądaj więc regularnie na naszą stronę i social media, aby być na bieżąco z przygotowanymi przez nas materiałami. I niech cyberbezpieczeństwo będzie z Tobą!

EXATELLERS TALKS

Żyjesz w wiecznym pośpiechu i nie masz czasu na lekturę ciekawego artykułu lub filmu, a w radio wałkują w kółko to samo? Posłuchaj więc naszych podcastów. W drodze do pracy lub podczas domowych zajęć. Posłuchaj co mają do przekazania eksperci EXATEL na temat cyberbezpieczeństwa. Wybierz interesujący Cię temat, weź łyk kawy i ciesz się wiedzą, która nic Cię nie kosztuje, a dzięki której możesz tylko zyskać.

Czym są ataki DDoS – większość z nas wie. Natomiast niewiele osób wie, jak powstają rozwiązania anty-DDoS. Skąd się biorą pomysły na ich rozwój? Jak tego typu rozwiązania są tworzone? Warto posłuchać rozmowy z Markiem Makowskim – inżynierem w zespole Bezpieczeństwa Defensywnego EXATEL i Business Product Owner’em anty-DDoS TAMA.

Co to jest rekonesans bezpieczeństwa EXATEL? Czym się różni od audytu? Jakie korzyści otrzymuje klient? Posłuchaj podcastu z Kamilem Suską, Kierownikiem Działu Zaawansowanych Usług Bezpieczeństwa EXATEL i dowiedz się więcej.

 

EXATELLERS VIDEO

Jeśli nie masz czasu na słuchanie podcastów przygotowaliśmy także krótkie filmiki wideo. Rozmawiamy tu z naszymi ekspertami o korzyściach naszych produktów, które chronią już wielu naszych Klientów. Zobacz czy czasem nie przydadzą się w Twojej organizacji.

Czym zajmuje się Departament Cyberbezpieczeństwa w EXATEL? Jak wygląda praca w L1, L2 i L3  ? Od czego rozpoczyna się współpraca z klientem? Czyli SOC od kuchni – o tym wszystkim opowiada Karol Wróbel, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa.

Czy ekspres do kawy lub telewizor, albo kamerka może być przyczyną cyberataku na Twoją organizację? Posłuchaj jaki wpływ ma IoT (Internet of Things) na Twoją firmę i jak sprawić by była bezpieczna. Na te i inne pytania odpowiada Kamil Lunda, Audytor bezpieczeństwa EXATEL. 

Ataki DDoS to dziś jedne z najpopularniejszych zagrożeń dla funkcjonowania firm i organizacji. Czym ten atak się charakteryzuje? Jak się przed nim bronić? Między innymi na te pytania odpowiada Marek Makowski – inżynier w zespole Bezpieczeństwa Defensywnego EXATEL.

Temat pentestów jest jak studnia bez dna…dlatego mamy dla Was kolejną porcję wiedzy o pracy specjalistów od cyberbezpiczeństwa. Tym razem nasz ekspert Kamil Suska w rozmowie wideo zagłębi się w temat poziomu bezpieczeństwa w polskich organizacjach. Czy naprawdę jest bezpiecznie?

Publikacje

A gdy już znajdziesz trochę więcej czasu, by zanurzyć się w lekturze artykułów, to koniecznie zajrzyj do tekstów naszych ekspertów. Znajdziesz w nich bardzo ciekawe zagadnienia z zakresu cyberbezpieczeństwa, które z pewnością pogłębią Twoją wiedzę, zaintrygują, a nawet odpowiedzą na dręczące Cię pytania. Nie pozwól, by cyberbezpieczeństwo było dla Ciebie tematem tabu.

Zarówno na początku kariery przyszłego „bezpiecznika”, jak i później incydenty sprawiają wiele problemów z zarządzaniem nimi, bo zarządzanie incydentami bezpieczeństwa jest bardzo obszerną dziedziną wiedzy. Jak to uporządkować? Zapraszamy do materiału Macieja Gajewskiego, Głównego Specjalisty ds. Bezpieczeństwa Proceduralnego.

Przykładów otaczającego nas Internetu Rzeczy jest mnóstwo, gdzie go szukać i czym jest IoT – opisuje Tomasz Dylik, Dyrektor Departamentu Utrzymania i Rozwoju Infrastruktury. Krótko, zwięźle i na temat 🙂

Próbowaliście kiedyś wyszukać w sieci informacji o sobie? Wiecie jak z pozoru małe informacje składają się w większą całość i pozwalają na zdobycie o nas jeszcze większej ilości danych? Wiecie jak chronić informację osobie? O tym jest materiał naszego Pentestera Rafała Wójcickiego, który w artykule szerzej opisuje temat OPSEC i OSINT.

Nasz ekspert Kamil Lunda wziął na warsztat realizację przepisów RODO przez czołowe sklepy internetowe. Początkowo wydawało mu się, że będzie to proste zadanie. Efekty były zaskakujące…

Czy wiesz…

Choć nieco tajemniczy, świat cyberbezpieczeństwa jest bardzo barwny i pełen ciekawostek. Czy wiesz jak nazywał się pierwszy wirus komputerowy? A może kojarzysz największy ujawniony atak DDoS w historii? Wiesz z jakimi kosztami muszą borykać się firmy zaatakowane przez ransomware? Myślisz, że czas pandemii sprzyjał rozwojowi cyberprzestępczości? Nie wiesz? Sprawdź!

...jakie incydenty bezpieczeństwa są w Polsce najpopularniejsze?

... jakich narzędzi używają w swojej pracy pentesterzy?

...czym jest botnet?

... jaki był największy ujawniony atak DDoS w historii?

Jedna z firm poinformowała, że w sierpniu 2021 roku powstrzymała największy atak DDoS w historii. Atak osiągnął w szczytowym momencie wartość 17.2 miliona żądań na sekundę (rps), co czyni go trzykrotnie większym niż wcześniej zgłoszone incydenty tego typu.

...czym jest botnet?

... jaki wpływ ma pandemia na cyberprzestępczość?

COVID-19 spowodował jedną z większych digitalizacji na przestrzeni ostatnich lat. Ilość spraw, które możemy załatwić bez wychodzenia z domu sprawiła, że staliśmy się idealnym celem dla cyberprzestępców. Jak wynika z raportu przygotowanego przez FBI, wzrost zgłoszonych cyberprzestępstw wynosi 300%.

...jak nazywa się pierwszy wirus komputerowy?

...kiedy pojawił się pierwszy atak ransomware?

W 1989 roku. To było AIDS (zwane też „PC Cyborg”) stworzony przez Josepha Poppa. Jego kod był odpowiedzialny za ukrywanie plików na dysku i szyfrowanie ich nazw, a także za wyświetlanie informacji, że licencja użytkownika na korzystanie z konkretnych plików wygasła. Ofiara była proszona o dokonanie wpłaty w wysokości 189$ na konto „PC Cyborg Corporation” w celu uzyskania programu do usunięcia infekcji. Popp został uznany za niepoczytalnego, przez co uniknął procesu, lecz obiecał, iż cały zysk z działania wirusa przeznaczy na badania nad lekarstwem na AIDS.

...że możesz dokonać płatności zbliżeniowych z pominięciem odblokowania telefonu?

Cyberbezpieczeństwo to dziś wyzwanie każdej firmy.

Wymaga niemałych nakładów finansowych i ludzkich. Wiemy o tym.

Dlatego w EXATEL znajdziesz produkty i usługi odpowiadające podstawowym i bardziej złożonym potrzebom różnych organizacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach z zakresu cyberbezpieczeństwa?

Ale od czego zacząć?

Już wiesz jak ważne jest dbanie o cyberbezpieczeństwo. Ale jak szybko i efektywnie sprawdzić, czy Twoja firma jest bezpieczna? Wykonaj z nami REKONESANS BEZPIECZEŃSTWA. To pierwszy krok, by zweryfikować czy Twoja organizacja posiada wystarczające zabezpieczenia. Po kilkudniowej symulacji rzeczywistych ataków na Twoją infrastrukturę sieciową, eksperci EXATEL przedstawią Ci raport, w którym znajdziesz wykaz kluczowych podatności systemu. Przekażemy Ci rekomendacje działań w celu uniknięcia realnego ataku w przyszłości.

Chcesz porozmawiać o Rekonesansie Bezpieczeństwa? Wypełnij krótki formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.