EXATEL na 30. Forum Ekonomicznym w Karpaczu

10 Września 2021
/
News

Już 7 września startuje jubileuszowe Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Wśród zaproszonych prelegentów nie zabraknie przedstawicieli EXATEL, którzy będą debatowali o cyberbezpieczeństwie, rozwoju sieci 5G i perspektywach dla rozwoju przemysłu kosmicznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu to największe i najważniejsze tego typu wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej. Poruszane są na nim tematy gospodarcze, polityczne i społeczne. Forum jest miejscem dyskusji o sprawach ważnych, zarówno dla naszego regionu, jak i świata. Wydarzenie potrwa trzy dni i weźmie w nim udział kilka tysięcy zaproszonych gości: liderów państw, polityków, naukowców, dziennikarzy, działaczy społecznych i kluczowych dla rozwoju firm. W jubileuszowym, 30. forum, swój udział potwierdzili Nikodem Bończa Tomaszewski – prezes Zarządu EXATEL oraz Rafał Magryś – wiceprezes Zarządu EXATEL. Wezmą oni udział w czterech ważnych debatach 8 i 9 września.

 

DZIEŃ 2 Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Perspektywy rozwoju przemysłu kosmicznego w Europie Środkowej

Kiedy: 8 września, 12:10 – 13:10

W jaki sposób kraje Europy Środkowej mogą wykorzystać swój potencjał technologiczny do budowania technologii kosmicznych? Z pewnością mają ku temu ludzi, wiedzę, umiejętności i technologię – czyli wszystkie niezbędne narzędzia. Mają także swoje potrzeby. A może sektor prywatny i państwowy powinny zacieśniać współpracę? W ostatnich latach przedsiębiorstwo SpaceX założone przez Elona Muska udowodniło, że w wyścigu kosmicznym mogą wziąć udział również podmioty prywatne. Jeśli ten sektor przemysłu okaże się dochodowy, to rywalizacja na tym polu się zintensyfikuje. Jesteśmy prawdopodobnie świadkami nowego etapu eksploracji kosmosu. Czy prywatni przedsiębiorcy będą efektywniejsi od agencji rządowych?

Paneliści:

 • Rafał Magryś, Wiceprezes Zarządu, EXATEL, Polska
 • Christian Hauglie-Hanssen, Prezes Zarządu, Norweskie Centrum Kosmiczne, Norwegia
 • Grzegorz Wrochna, Prezes, Polska Agencja Kosmiczna
 • Jacek Kubrak, Prezes PCI
 • Orsolya Ferencz, Pełnomocnik Ministra ds. Eksploracji Kosmosu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu, Węgry

Moderator:

 • Marcin Kamassa, Redaktor Naczelny, Space24

 

Ogólnopolska sieć #Polskie5G – partnerstwo, rozwój, cyberbezpieczeństwo

Kiedy: 8 września, 15:35 – 17:00

Dziś nikt już nie pyta, czy technologia 5G się pojawi, a pyta kiedy. Nikt także nie neguje jej ogromnego wpływu na społeczeństwo, gospodarkę (choćby w zakresie Przemysłu 4.0) czy rozwój nowych technologii. Jednak coraz częściej pojawiają się pytania o jej wpływ na bezpieczeństwo oraz cybersuwerenność państw. Dlatego coraz ważniejsze jest pytanie, czy rola Państwa powinna ograniczać się jedynie do dystrybucji pasm i jego regulacji? A jeśli państwo ma aktywnie uczestniczyć we wdrażaniu nowych technologii, to jakie są modele współpracy pomiędzy państwem a biznesem? I jak do tego wszystkiego ma się projekt Polskie5G?

Paneliści:

 • Maciej Małecki, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Aktywów Państwowych
 • Janusz Cieszyński – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa
 • Nikodem Bończa Tomaszewski, Prezes Zarządu EXATEL
 • Jacek Oko, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
 • Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Moderator:

 • Bartek Godusławski, dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej

 

5G – wyzwanie w cyberbezpieczeństwie?

Kiedy: 8 września, 18:20 – 19:20

Jedną z głównych technologii, które rozgrzewają opinię publiczną do czerwoności jest budowa sieci 5G. Wokół tego tematu powstało wiele mitów, a dezinformacja wciąż się szerzy. Pytania o bezpieczeństwo sieci 5G są obecnie jednymi z kluczowych.

To dzięki wykorzystaniu tej technologii, mają działać pojazdy autonomiczne, IoT, smart-cities czy smart-homes. Państwa Członkowskie UE są zobowiązane do wdrożenia konkretnych regulacji Toolbox. Co jest dla nich największym wyznawaniem, a co udało im się już osiągnąć? Jak UE, w kontekście wdrażania rozwiązań prawnych i technicznych, prezentuje się na tle innych tj.: USA, Japonii, Korei Płd. czy Chin? Jak poszczególne państwa podchodzą do regulacji w zakresie tzw. High Risk Vendors (HRV) i jak może to wpłynąć na gospodarki tych krajów?

Paneliści:

 • Nikodem Bończa Tomaszewski, Prezes Zarządu EXATEL
 • Sławomir Górniak, Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA)
 • Matej Šalmík, Dyrektor Centrum Szkoleń, Wiedzy, Współpracy i Wsparcia, Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa SK-CERT, Słowacja
 • Jordi Mongay Batalla, Dyrektor, Narodowy Instytut Łączności

Moderator:

 • Robert Kośla, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

 

DZIEŃ 3 Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Współpraca na rzecz budowania marki regionu karpackiego

Kiedy: 9 września, 12:10 – 13:10

Region karpacki ma wszelkie walory by stać się jednym z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych w Europie – bogatą przyrodę oraz zróżnicowaną kulturę. Przyśpieszenie jego rozwoju oraz efektywna promocja wymaga współpracy sąsiadujących ze sobą na tym obszarze krajów – Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier, które mogą wykreować pozytywny wizerunek regionu. Jak promować i inwestować w markę karpacką? W jaki sposób można poszerzyć wiedzę na temat Karpat w krajach Unii Europejskiej?

Paneliści

 • Marek Kuchciński, Poseł, Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Sejm RP
 • Rafał Magryś, Wiceprezes Zarządu, EXATEL
 • Iryna Grymak, Przewodnicząca, Lwowska Rada Obwodowa, Ukraina
 • Sándor Köles, Przewodniczący, Fundacja Karpacka, Węgry

Moderator:

 • Hałyna Łytwyn, Dyrektor Wykonawczy, Euroregion Karpaty-Ukraina, Ukraina
Opublikowane przez: Piotr Mierzwiński