Dwie spółki Skarbu Państwa – Polska Grupa Zbrojeniowa i EXATEL – łączą siły. 5 września, na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, powołana została spółka QBiTT Sp. z o.o. Jej głównym zadaniem będzie dostarczanie rozwiązań z obszaru cyberbezpieczeństwa dla sektora zbrojeniowego. Jednocześnie nowa firma została dołączona do już istniejącego porozumienia o współpracy pomiędzy Grupą PGZ a EXATEL.
Cyberprzestrzeń to jedno z największych wyzwań dla sił zbrojnych XXI wieku. Widząc rosnącą potrzebę nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, grupa PGZ wspólnie z EXATEL powołała do życia spółkę QBITT. Jednym ze strategicznych celów nowo powstałej firmy jest rozbudowa kompetencji w obszarze rozwiązań z domeny cyberbezpieczeństwa. To także realizacja założeń nadzorującego działanie spółek Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.
„Cieszymy się, że możemy współtworzyć grupę podmiotów budujących cybersuwerenność narodową, mogąc oferować rozwiązania własne, w pełni kontrolowane, takie które będą mogły zostać uznane za bezpieczne” – Szczepan Ruman, członek Zarządu PGZ S.A.
„Jako polski lider usług bezpieczeństwa ICT chcemy budować krajowe kompetencje. Nowa spółka ma potencjał, aby tworzyć innowacyjne rozwiązania. Takie, które skutecznie mogą konkurować z produktami już teraz obecnymi na rynku. Ważny jest także fakt, że nowe rozwiązania będą tworzone przez polskie kadry, które należą do najlepszych na świecie” – Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Zarządu EXATEL S.A.
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo. PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem „Poprad” i radarem „Soła”; przenośne przeciwlotnicze zestaw rakietowe „Grom” i „Piorun”; przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski bardzo bliskiego zasięgu „Pilica”; system bezzałogowych statków powietrznych E-310; kołowy transporter opancerzony „Rosomak”; samobieżny moździerz „Rak”; system artyleryjski z samobieżną armatohaubicą „Krab”; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami „Beryl” oraz „Grot”. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów. Ponadto, PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach, PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie.
EXATEL SA to polski operator cyfrowy. Od ponad 20 lat świadczymy kompleksowe usługi z zakresu telekomunikacji w dowolnym miejscu w Polsce dla operatorów, biznesu i sektora publicznego. Jesteśmy polskim liderem usług bezpieczeństwa ICT. Jako głosowy operator hurtowy skutecznie działamy na rynku globalnym. Zaufało nam kilkuset operatorów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Opieramy się na nowoczesnej i rozległej sieci transmisyjnej. Dzięki temu jesteśmy teleinformatycznym mostem, który łączy wschód i zachód Europy.