Rozwój technologii SDN w EXATEL

SDN (z ang. Software Defined Networking – sieć definiowana programowo) to Święty Graal telekomunikacji XXI wieku. Idea, dzięki której warstwa fizyczna urządzenia (interfejsy fizyczne, układy ASIC, NPU) staje się jedynie częścią wykonawczą “mózgu sieci”, czyli tzw. kontrolera. W rozwiązaniach SDN to aktywna warstwa kontrolera z aplikacjami definiuje funkcjonalności każdej maszyny i zarazem całej sieci, którą zarządza.

W praktyce oznacza to telekomunikacyjną rewolucję. W sieci przyszłości posiadanie platformy sprzętowej nadal będzie konieczne, ale realną wartość urządzenia dostarczą programiści. Dzięki filozofii SDN firmy takie jak EXATEL, które samodzielnie piszą oprogramowanie i tworzą własne technologie, mogą kreować elastyczne rozwiązania na najwyższym światowym poziomie. Tego dowodem jest SDNbox i SDNcore. Rozwiązania, które tworzymy z myślą o drugiej co do wielkości sieci światłowodowej w Polsce. A to dopiero początek.

Warstwa aplikacyjna

Sterowniki

Hardware

SDN zmieni nie tylko telekomunikację. Wpłynie także na nasze życie i całą gospodarkę. To dzięki SDN możliwe będzie pełne wdrożenie technologii 5G. To ta technologia umożliwi obsługę rosnącego ruchu pochodzącego z Internetu Rzeczy (IoT), automatyki przemysłowej czy autonomicznych pojazdów. SDN otworzy także nowe obszary dla biznesu… Wyobraźmy sobie choćby turystykę z technologiami wzbogaconej rzeczywistości (Augmented Reality). To wszystko wymaga wydajnego przepływu danych w cyfrowej rzeczywistości, którego budulcem są światłowody. A nimi już wkrótce będzie zarządzała technologia SDN.

 

W Ramach Technologii SDN mamy 2 kluczowe rozwiązania: 

EXATEL SDNBOX Logo

Czym jest SDNBox?

SDNbox to pierwsze, w pełni polskie rozwiązanie – programowalna platforma sprzętowa do sieci telekomunikacyjnej, budowana w oparciu o ogólnodostępne komponenty i interfejsy sieciowe, wraz z implementacją wybranych funkcji sieciowych (router, przełącznik, szyfrator, sonda, firewall, anty-DDoS, Multi-Access Edge Computing (MEC)). Platforma SDNbox dostarcza rozwiązanie, które pozwala zarówno operatorom telekomunikacyjnym jak i innym klientom biznesowym stworzyć elastyczną, bezpieczną i wysokowydajną infrastrukturę zarówno w warstwie agregacyjnej sieci operatora jak i na styku sieci klienta.

Po co nam SDNbox?

Urządzenie, które budujemy pozwoli na osiągnąć długofalowe cele rynkowe, m.in. wprowadzenie nowych produktów do portfolio usługowego w domenie transmisji danych, poprawa efektywności kosztowej usług telekomunikacyjnych świadczonych przez EXATEL, która przełoży się na lepszą konkurencyjność na rynku operatorów telekomunikacyjnych. Rozwój rynku dostawców komponentów urządzeń oraz rozwiązań programowych dla SDNbox. Tworzenie nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwie oraz jednostkach współpracujących, w ramach efektu dyfuzji zewnętrznej.

EXATEL SDNCore logo

Czym jest SDNcore?

SDNcore to wysokowydajna i skalowalna programowalna platforma agregująca ruch sieciowy. Urządzenie tworzone z myślą o operatorach sieci telekomunikacyjnych. Będzie zbudowane zgodnie z filozofią SDN (z ang. Software Defined Networking – sieć definiowana programowo). Urządzenie będzie funkcjonowało w kluczowych punktach sieci transportowej, czyli w warstwach agregacyjnej oraz szkieletowej. Będzie mogło współpracować z innymi tego typu rozwiązaniami, takimi jak budowany przez EXATEL SDNbox.

Po co nam SDNcore?

SDNcore tworzymy, aby przede wszystkim szybciej i efektywniej zarządzać siecią transportową i usługami, które na niej świadczymy. Urządzenie SDNcore umożliwi także realizowanie usług telekomunikacyjnych klientom wymagającym dużych przepływności – nawet 100Gb/s. W dłuższej perspektywie umożliwią one nam zastąpienie urządzeń konwencjonalnych na te oparte o technologię SDN. To – w połączeniu z urządzeniami SDNbox – otwiera nam drogę do budowy jednorodnej sieci, której rozwojem będziemy mogli w pełni zarządzać.

Zainteresowany tematyką SDN network?
Zajrzyj na SDN Blog_

Ludzie o projektach SDN w EXATEL_

Analityk Biznesowo-Systemowy – Product Owner

Praca przy rozwijaniu produktu SDN pozwoliła mi nie tylko zastosować teoretyczną wiedzę w praktyce, ale też przekuć energię w tworzenie czegoś innowacyjnego, czegoś co ma i będzie miało realny wpływ na kształtowanie przyszłości telekomunikacji. Ta podróż jest niezwykłą okazją do współpracy w gronie ekspertów, gdzie każdy wnosi coś z siebie, inspirując do myślenia poza utartymi schematami.  W EXATEL definiując własne podejście do tworzenia sieci szkieletowych zdołaliśmy skruszyć skostniałe schematy inżynierskie rodem z poprzedniej epoki. Budując most pomiędzy światem programistów i inżynierów sieciowych otworzyliśmy zupełnie nową przestrzeń możliwości –  do tej pory osiągalną  jedynie przez gigantów technologii chmurowych. Moją misją jest podzielenie się tą przestrzenią również z naszymi klientami, umożliwiając im dostęp do innowacji, które zrewolucjonizują ich biznes.

Tomasz Majewski

Starszy Architekt Rozwiązań SDN

Na pierwszym roku studiów poznałem technologię FPGA, która zmieniała moje spojrzenie na rozwój urządzeń telekomunikacyjnych w Polsce. Dotąd żyłem w przekonaniu, że najciekawsze co mogę robić to zgłębiać rozwiązania oferowane przez Cisco. Z czasem zrozumiałem, że wykorzystując szeroko dostępne technologie jesteśmy w stanie rozwijać w Polsce rodzime rozwiązania. W EXATEL znalazłem przestrzeń do realizacji własnych ambicji. Projekt SDNbox idealnie wkomponował się w moje indywidualne cele zawodowe. Teraz projektuję polski switch Openflow klasy operatorskiej od podstaw co jest zadaniem wymagającym i odpowiedzialnym, ale dającym niesamowitą satysfakcję.

Kamil Stasiak

Analityk IT

Pracując na uczelni miałam okazję brać udział w wielu projektach badawczych, jednak w większości z nich brakowało mi ostatniego etapu – wykorzystania w rzeczywistych warunkach. Pracując w zespole R&D w EXATEL, nadal mam możliwość uczestniczenia przy opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań, mogę obserwować ich wdrożenia i wykorzystywać swoje umiejętności analityczne oraz wiedzę i doświadczenie zdobyte w dziedzinie telekomunikacji.

Joanna Głowacka

Kierownik ds. Projektów Badawczo-Rozwojowych

Możliwość pracy przy projektach R&D daje naprawdę dużo satysfakcji. To nie jest praca jak każda. To nie jest kolejna baza danych, kolejne formularze, kolejne powtarzalne urządzenie, kolejny system obsługi klienta. To praca przy technologiach, przy których pracuje tylko garstka ludzi na świecie, to ciągłe poznawanie nowych rzeczy. Ale też ciągłe niespodzianki. Bo przy nietypowej pracy trafia się zwykle na nietypowe problemy. A one wymagają nieszablonowych rozwiązań. I to właśnie lubimy!

Wojciech Gołębiowski

Często zadawane pytania_

Czy SDNbox i SDNcore to jedyne projekty R&D w EXATEL?

Czy wszystko robicie w EXATEL?

Jak wygląda proces wytwarzania oprogramowania w projektach SDN?

Po co zespół badawczo-rozwojowy w telekomie?

Jaki jest stos technologiczny i metodologia pracy w projektach SDN?