Software Defined Networking.

Programowalne urządzenie sieciowe. Przyszłość.

EXATEL rozwija technologię SDN

Jedna z najstarszych zasad budowy sieci właśnie się zmienia. SDN to nowy sposób projektowania rozwiązań sieciowych i chmurowych. Łatwy do zautomatyzowania, wydajny i skalowany. Usługi aplikacji mogą być w SDN świadczone lokalnie, przez centrum danych lub nawet chmurę. Sieć opartą na SDN łatwo jest rekonfigurować i skalować. Liczba potencjalnych zastosowań jest olbrzymia, jednak dziś najbardziej zainteresowani programowalnymi sieciami są dostawcy usług chmurowych, operatorzy telekomunikacyjni, centra danych i specjaliści od cyberberzpieczeństwa. 

DATA CENTER

SDN w praktyce

Reklama twojego e-commerce poleciała w przerwie finału mistrzostw w piłce nożnej. Nagle liczba zamówień wzrosła 1000-krotnie. Dziś, jeśli data center obsługujące e-sklep nie było odpowiednio duże, nie miało olbrzymiego zapasu zasobów, cały biznes staje jak podczas ataku DDoS. Technologia SDN umożliwia natychmiastowe przeprogramowanie zachowania data center. Podczas wzmożonej aktywności można przerzucić wszystkie zasoby na realizację transakcji, wyłączyć niekrytyczne dla biznesu aplikacje.
Inny scenariusz: jesteś operatorem telekomunikacyjnym. Oferujesz klientom dostęp do swojej sieci komórkowej. Latem w miejscowościach turystycznych ruch jest olbrzymi, trzeba przesyłać bardzo duże ilości danych, bo każdy zaczyna streamować wideo z urlopu. Poza sezonem populacja maleje 10-krotnie. Wtedy można rekonfigurować sieć szkieletową, żeby zużywała mniej zasobów i energii.
A może zarządzasz rozległą siecią dla dużej korporacji? Budowa WLAN-u to spore przedsięwzięcie. Poza tym każda zmiana, każdy nowy oddział lub nowa usługa dla użytkowników oznacza potrzebę wymiany pudełek i walki z oprogramowaniem. SDN pozwala na zbudowanie bezpiecznej i funkcjonalnej wirtualnej sieci WAN dokładnie dopasowanej do potrzeb, zużywającej tyle zasobów, ile jest potrzeba. Poza tym  – wirtualna sieć to koszt OpEx. Co jeśli projektujesz produkty i usługi internetu rzeczy? Co jeśli zajmujesz się cyberbezpieczeństwem w ważnej instytucji…

O projekcie SDNbox

Cele projektu

Stworzenie prototypu polskiej programowalnej platformy sprzętowej SDNbox do sieci telekomunikacyjnej, w oparciu o ogólnodostępne komponenty i interfejsy sieciowe, wraz z implementacją wybranych funkcji sieciowych (router, przełącznik, szyfrator, sonda, firewall, anty-DDoS, Multi-Access Edge Computing (MEC)), która pozwoli na osiągnąć następujące długofalowe cele rynkowe:

  • Wprowadzenie nowych produktów do portfolio usługowego w domenie transmisji danych.
  • Poprawę efektywności kosztowej usług telekomunikacyjnych świadczonych przez EXATEL., która przełoży się na lepszą konkurencyjność na rynku operatorów telekomunikacyjnych.
  • Rozwój rynku dostawców komponentów urządzeń oraz rozwiązań programowych dla SDNbox.
  • Wprowadzenie urządzenia do obrotu rynkowego.
  • Aktywizację środowiska konstruktorów urządzeń i sieci telekomunikacyjnych.
  • Tworzenie nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwie oraz jednostkach współpracujących, w ramach efektu dyfuzji zewnętrznej

Wyniki projektu (planowane)

  • Stworzenie programowalnej platformy sprzętowej SDNbox.
  • Wprowadzenie do eksploatacji rozwiązania SDNbox w sieci produkcyjnej Exatel oraz u klientów.

Wartość projektu w PLN

Wartość dofinansowania w PLN