EXATEL podpisał list intencyjny w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej

18 Lipca 2023
/
News

17 lipca w Kozienicach Spółka EXATEL podpisała list intencyjny na rzecz utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich. Organizatorem nowo utworzonego podmiotu jest Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A.

 

Anna Jaczkowska i Rafał Magryś

Sygnatariuszami listu intencyjnego pod stronie EXATEL są Anna Jaczkowska, Dyrektor Biura Administracji i Zrównoważonego Rozwoju
oraz Rafał Magryś, Wiceprezes EXATEL.

 

Celem Organizatora oraz Stron, które podpisały list intencyjny, jest utworzenie Centralnej Doliny Wodorowej w formie stowarzyszenia bazującego na produkcji i wykorzystaniu w różnych sektorach lokalnej gospodarki zero i niskoemisyjnego wodoru. Co ważne, intencje stron pokrywają się z celami obowiązującej „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.”, unijnymi przepisami dyrektywy RED II w sprawie promowania stosowania energii dla źródeł odnawialnych, celami „Strategii w zakresie wodoru na rzecz Europy neutralnej dla klimatu” oraz „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”. Udział naszej Spółki w projekcie wpisuje się w odpowiedzialność związaną ze zrównoważonym rozwojem całej Grupy Kapitałowej EXATEL.

 

Rola EXATEL

Podpisując list intencyjny, EXATEL chce włączyć się we współpracę na rzecz między innymi:

  • stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego oraz badawczo-rozwojowego w celu inicjowania przedsięwzięć w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej w ramach Centralnej Doliny Wodorowej,
  • wsparcia dla rozwoju źródeł OZE w regionie, zarówno w ujęciu skali wdrożeń, jak i zagospodarowania nadwyżek tej energii oraz technologii magazynowania.

Jako podmiot wykorzystujący w swojej działalności znaczne ilości energii elektrycznej, EXATEL planuje dążyć do pozyskiwania jej z nisko lub zeroemisyjnych źródeł, także w celu wypełnienia krajowych, europejskich i globalnych celów klimatycznych.

 

Centralna Dolina Wodorowa

 

Centralna Dolina Wodorowa, będzie korzystać z wiedzy i doświadczenia wielu podmiotów, wśród których obok EXATEL i ŚGP INDUSTRIA znalazły się: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., ARP Vehicles, Bank Gospodarstwa Krajowego, Enea Nowa Energia Sp. z o.o., Enea Elkogaz Sp. z o.o., Enea Wytwarzanie Sp. z o.o., Enea Elektrownia Połaniec S.A., Energia Euro Park, ENERGOP S.A., ENERVIGO S.A., Instytut Energetyki, IOZE S.A., MG Green Energy, ML System S.A., OGP Gazsystem, Politechnika Świętokrzyska, POLREGIO S.A., Specjalna Strefa Ekonomiczna w Łodzi, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Techniczno-Humanistyczny w Radomiu, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, WUZETEM oraz XOOG KLASTER ENERGII.

 

Co dalej?

Kolejnym krokiem będzie powołanie Zespołu roboczego ds. utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej, w którym EXATEL także będzie miał swojego przedstawiciela. Zespół wypracuje propozycje rozwiązań w zakresie formy organizacyjno-prawnej oraz harmonogram dalszej współpracy w ramach powoływanej Centralnej Doliny Wodorowej. Intencją Organizatora oraz Stron jest podpisanie stosownych umów lub zatwierdzenie projektu statutu niezbędnych do utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej w dniu 12.10.2023 r. w Kielcach.

***

Centralna Dolina Wodorowa to kontynuacja zainicjowanego w 2021 roku Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego, którego działalność od tamtej pory wykroczyła poza województwo świętokrzyskie, które ze względu na swoje strategiczne położenie i warunki infrastrukturalne, będzie sprzyjało działaniom podejmowanym wspólnie przez strony projektu.

EXATEL to polski operator telekomunikacyjny świadczący od 30 lat kompleksowe usługi telekomunikacyjne w całej Polsce. Spółka posiada bogate portfolio usług z zakresu telekomunikacji, cyberbezpieczeństwa i ICT dla operatorów, klientów biznesowych i sektora publicznego. EXATEL to połączenie telekomunikacji z innowacją. Spółka od kilku lat prowadzi działania badawczo-rozwojowe i tworzy własne rozwiązania takie jak TechSystem SDN czy oferujący najwyższą możliwą ochronę przed atakami DDoS – system TAMA PRO7.

Opublikowane przez: Jerzy Pielichowski