Poprzedni Następny

Bezpiecznie już było – raport

Na konferencji Cybersec 2017 prezes Marcin Malicki zaprezentował wnioski z raportu o stanie świadomości cyberbezpieczeństwa polskiego biznesu. Raport został przygotowany na podstawie badań Kantar Millward Brown.

Założenia badania

Badania objęły grupę menedżerów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT w dużych i średnich przedsiębiorstwach. Metodologia zakładała pytania o opinię na temat poziomu bezpieczeństwa w polskich firmach. Szczególnie interesowało nas to, jak zarządzający IT oceniali poziom zagrożeń oraz adekwatność ochrony. Pytaliśmy również o to jaki mają stosunek do kwestii outsourcingu versus budowania systemów w ramach organizacji.

Bardziej szczegółowe pytania dotyczyły struktury zagrożeń i ich potencjalnego wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Badacze pytali również o preferowane cechy ewentualnego partnera zapewniającego usługi cyberbezpieczeństwa. Respondenci opowiadali o rodzajach systemów cyberbezpieczeństwa stosowanych w ich firmach oraz wielu innych interesujących aspektach ich dotyczących.

Wnioski

Z tak interesującego badania można wysnuć wiele wniosków, jednak kilka nasuwa się od razu. Przede wszystkim szybko rośnie świadomość tego, że polski biznes ma dużo do nadrobienia i że czas „bezkarności” zaniedbań w zasadzie już się skończył. Wciąż, niestety, jest popularne przekonanie, że problem można rozwiązać. Przyjmując w organizacji jakiś rodzaj regulacji i standardów, pomijając kwestię edukacji pracowników i dobrej klasy platformy cyberochrony.

Niebawem udostępnimy pełny raport wraz z komentarzem naszych ekspertów. O publikacji poinformujemy na naszej stronie internetowej oraz za pośrednictwem profilu Exatela na Twitterze.

Podobne