Poprzedni Następny

PUBG ransomware – zagraj w grę a odzyskasz pliki

Ransomware szyfrujący dane dla pieniędzy lub dla wywołania chaosu to niestety standard. Petya, WannyCry, ExPert, BadRabbit – to tylko niektóre wirusy, które w 2017 roku pojawiły się w mediach. Czy jest więc coś, co możne nas zaskoczyć? Okazuje się, że tak. Ostatnio pojawił się nowy malware szyfrujący dane na pulpicie. Ale żeby je odszyfrować nie trzeba płacić. Wystarczy, by użytkownik zagrał w popularną ostatnio grę „PlayerUnknown’s Battlegrounds” (PUBG).

Jak działa PUBG Ransomware

Brakuje informacji, jak ransomware trafiał na komputery użytkowników. Jednak po zaszyfrowaniu danych użytkownik otrzymuje następujący komunikat:

PUBG Ransomware

Your files, images, musics, documents are Encrypted!

Your files is encrypted by PUBG Ransomware!

but don’t worry! It is not hard to unlock it.

I don’t want money!

Just play PUBG 1Hours!

Or Restore is [ s2acxx56a2sae5fjh5k2gb5s2e ]

Jak widać użytkownik ma dwie opcje. Jedna (działająca!!) to wpisanie kodu podanego w informacji. Druga wymagała uruchomienia choćby na kilka sekund gry PlayerUnknown’s Battlegrounds. Wirus po wykryciu, że użytkownik gra w grę, rozpoczynał proces deszyfracji. Co ważne – w obu przypadkach ofiara nie musiała płacić żadnego okupu.

Ransomware promocyjny

Pozostaje tylko pytanie, jaki był cel stworzenia takiego wirusa? Czy promocja gry, a być może testowanie zachowań użytkowników… Szczegółowej odpowiedzi na to pytanie obecnie brak. 

Źródło: Bleeping Computer

Potrzebujesz rozwiązań cyberbezpieczeństwa dla firmy – skontaktuj się z nami.

Podobne